Akut koroner sendrom hastalarında koroner arter hastalığı yaygınlığının miyokard hasarı ile ilişkisi ve prognoza olan etkisi
Assosiation between coronary artery disease severity and myocardial injury i̇n patients with acute coronary syndromes and effects on prognosis
  1. Tez No: 455802
  2. Yazar: ESER DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA LALE KOLDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Koroner arter hastalığının en kritik klinik durumu olan akut koroner sendromlar günümüzde morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenidir. Koroner Yoğun Bakım Ünitelerindeki sayısal artış yanısıra koşullarındaki iyileşme, fibrinolitikler antikoagulanlar ve antitrombositer ajanlar gibi medikal tedavi seçeneklerinde ortaya çıkan gelişmeler, kateter temelli reperfüzyon yöntemlerinin yaygınlaşması gibi nedenlerden dolayı akut koroner sendromların mortalitesi azalmış, hastalığın yaygınlığının saptanması. uzun dönem tedavisi ve prognozun değerlendirilmesi önem kazanmıştır. Akut koroner sendrom sırasında meydana gelen yaygın vazokonstrüksyon yaygın koroner arter hastalığı olan hastalarda iskemiyi şiddetlendirerek daha fazla miyokard hücre hasarına neden olabilir.Yapılan çalışmalarda akut koroner sendrom sırasında hasar gören miyokard miktarınnın prognoz ile yakından ilişkili olduğu gösterilmiştir. Koroner arter hastalığının yaygınlığını kantitatif olarak gösteren SYNTAX skoru geniş çaplı çalışmalarda stabil koroner arter hastalığının prognozu ile ilişkilendirilmiştir. Ancak akut koroner sendrom hastalarında Syntax skorunun miyokard hasarının yaygınlığı ile ilişkisi ve prognoza olan etkisi hakkındaki bilgi kısıtlıdır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı?nda tedavi edilmiş ve koroner anjiografileri yapılmış toplam 257 akut koroner sendrom hastası (94 ST segment yükselmeli, 163 ST segment yükselmesiz/ kararsız anjina pektoris) çalışmaya alındı. Hastaların dosyasından genel bilgileri kaydedildi. Koroner yoğun bakıma yatış sırasında çekilen EKG?leri tekrar değerlendirildi ve ST segment elevasyon ve depresyon miktarı kaydedildi. Hastane bilgi işlem sisteminde kayıtlı troponin değerleri tarandı ve normal üst sınırın kaç katı olduğuna göre değerlendirildi. İ.Ü. C.T.F. Kardiyoloji Anabilim Dalı Kateter Laboratuvarı arşivi kullanılarak hastaların koroner anjiografileri tekrar değerlendirildi. Koroner anjiografiye göre, internet tabanlı hesaplama sistemi (www.Syntaxscore.com) kullanılarak Syntax skoru iki farklı operatör tarafından hesaplandı. STEMİ hastalarında Syntax skoru enfarktan sorumlu arter klavuz tel veya predilatasyon balonu ile rekanalize edildikten sonra değerlendirildi.Syntax skoruna göre düşük, orta ve yüksek risk grubu olarak ayrı ayrı değerlendirildi. Hastalar poliklinikte muayene edilerek veya polikliniğe gelemeyen hastalara telefon ile ulaşılarak 2 yılda ulaşılan primer sonlanım noktası (ölüm ölümcül olmayan MI, revaskülarizasyon) ve sekonder sonlanım noktası (tüm nedenlere bağlı ölüm, kalp yetersizliğine bağlı hastaneye yatış, serebrovasküler olay) değerlendirilerek prognoz tayini yapıldı. Bulgular: Akut koroner sendrom hastalarında Syntax skoruna göre yapılan gruplamalarda miyokardiyal nekroz miktarını gösteren troponin ve CK-MB değerleri ile ilişki saptanmamıştır. STEMI hastalarında ST segment elevasyonunun miktarı miyokardiyal hasar ile ilişkilidir ve Syntax skoru yüksek grupta ST segment elevasyonu miktarı artmaktadır (p:0.028).
Özet (Çeviri)
Background: Acute coronary syndromes are the critical manifestation of coronary artery disease and the leading cause of morbidity and mortality. Improvements in management of patient with acute coronary syndromes mortality rates after acute event has decreased and long term management and decision of prognosis gain importance. In patients with extensive coronary artery disease an acute event resulting myocardial ischemia may produce more myocardial damage. Previous studies shown that amount of myocardial injury is directly associated with worse prognosis.The Syntax score is a quantitative method which is produced by a large randomized controlled study in patients with stable coronary artery disease.The predictive value of Syntax score in patients with acute coronary syndromes is not validated yet. Material-Method: 257 patient with acute coronary syndrome (94 STEMI,163 N-STEMI/USAP) included in this study, who were hospitalized in İ.Ü. Cerrahpasa Medical Faculty, Department of Cardiology between 2009 and 2011. Coronary angiography of all patients assesed again for Syntax score estimation. Patients in each group classified as low,medium and high risk according to their Syntax score. N-STEMı/USAP patients and STEMI patients assesed individually. Amount of myocardial injury (is) was decided by troponin and CK-MB level. Primary or secondary end points were evaluated via phone or clinical visits. Results: There were no correlation between Syntax score and amount of myocardial injury evaluated by troponin and CK-MB ( for N-STEMI/USAP p:0.429 and p:0.253 and STEMI p:0.429 and p:0.221 respectively).