Şişen killerle inşa edilen dolgu davranışının numerik analizi
Numerical analysis of behaviour of embankments constructed with swelling clays
  1. Tez No: 85092
  2. Yazar: AHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Özellikle kurak iklimli bölgelerdeki suya doygun olmayan killi zeminlerde su içeriğindeki artış sonucunda, şişme olarak adlandırılan önemli hacim değişiklikleri oluşmaktadır. Bu tür zeminlerle ilgili mühendislik çalışmalarında şişme potansiyelinin ve şişme basıncının önceden belirlenmesi ve bunlara etki eden mineralojik ve çevresel faktörlerin bir arada incelenmesi gerekir. Bu sayede gerekli önlemler daha önceden alınarak uygun temel sistemleri seçilebilir veya projelendirme yapılabilir, meydana gelebilecek hasarlar da en aza indirilebilir. Bu konuda birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada eksenel şişme davranışları, düşey basınç ve ıslanma faktörleri ele alınmıştır. Bu çalışmada, Lüleburgaz-Babaeski kilinin şişme davranışları ve özellikleri araştırılmış ve şişme özelliğine sahip yüksek plastisiteli bu kil ile inşa edilen yol dolgusunun ıslanma sonucu kabarma ve göçme hareketleri Sonlu Elemanlar Metodu ile modellenmeye çalışılmıştır. Ödometre deneylerinde değişik su içeriklerinde sıkıştırılmış numunelerin sabit hacim ve serbest şişme şartlarında şişme basınçları ve miktarları belirlenmiştir. Aynı deneyler, optimum su içeriğinde (Standart ve Modifıye Proktor olarak) sıkıştırılarak hazırlanan ve başlangıç su içeriği düşürülmüş ve artırılmış numuneler üzerinde tekrarlanarak, başlangıç su içeriğinin ve kuru birim hacim ağırlığının şişme davranışına olan etkileri gözlenmiştir. Ayrıca bu deneylerden elde edilen sonuçlar, aynı zeminle inşa edilmiş yol dolgusunun ıslanma durumunda gerilme ve şekil değiştirme davranışının sonlu elemanlar programında modellenmesi için veri olarak kullanılmıştır. Sonuçla; özellikle kuru tarafta sıkıştırılmış zeminlerin su ile tanışmaları halinde dolgu içerisinde önemli gerilmeler doğuracağını göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Dolgu, doygun olmayan zeminler, ıslanma, nümerik analiz, sonlu elemanlar metodu, şişen killer. TC YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Water-content increase of unsaturated clays especially in arid regions; causes important volumetric changes which is called“swell”. In order to determine the swell potential and swelling pressure correctly in engineering studies of these soils; the mineorologic and environmental factor should be considered together. Therefore; by taking necessary precautions earlier; foundation system can be selected and projected properly. A lot of studies have been conducted concerning this topic. In this study; the axial swelling behaviour, vertical pressure and wetting factors are taken into consideration. In this study, the swelling properties and swelling behaviour of Lüleburgaz-Babaeski clay have been investigated. Heave and settlement of an embankment constructed with expansive and highly plastic clay has been modelled by using Finite Element Method technique. Swelling pressures and swell percentages of the samples compacted with different water contents have been determined by means of oedometer tests. Similiar tests are conducted with different samples compacted with different initial water contents in Standard and Modified Proctor tests. Therefore; effects of the initial water content and dry density on swelling behaviour of samples are observed. The results obtained from these tests are used as data in Finite Element Modelling of embankment that undergoes inundation. The results show that large tension stresses can be developped depending on the compaction effort and initial water content of the swelling clays and these might endanger the behaviour of embankments. Key Words : Embankment, unsaturated soils, wetting, numerical analysis, finite element method, swelling clays. XIV