Beş yıllık kalkınma planlarında ulaştırma dalında alınan kararların irdelenmesi
The Investigations about the transportation decisions of development plans
- Tez No: 85093
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bu güne kadar hazırlanmış olan toplam yedi adet, Beş Yıllık Kalkınma Planı incelenmeye çalışılmıştır. Bunda ki amaç kalkınma planlarının neden işlerliğe geçirilemediğini araştırmak ve eksik noktaları belirlemektir. Bu amaçla bütün planlar tek tek incelenerek, birbirleriyle kıyaslanmıştır. Kalkınma Planlan incelenirken iki ana gruba yani, demiryolu ve karayolu olarak ayrılmış ve bundan yararlanarak bu iki sistemin birbirlerine olan etkileşimleri incelenmiştir. Ulaştırma sektöründe ortaya çıkan sorunlar anlatılmaya çalışılmış ve alt sektörler bazında incelenmiştir. Kalkınma planlan ile direkt ilgili olan ulaştırma şuralarından son iki tanesi olan 1987 ve 1998 şuraları irdelenerek, nelerin yapılması gerektiği açıklanmaya çalışılmıştır. Tüm yukarıda belirtilen çalışmalar sonucunda ülkemizde demiryollarına yapılan yatırımların çok az olduğu, Karayollarında ayrılan teşvik ve kredilere benzer teşvik ve kredilerin demiryolları için de ayrılması gerektiği, Çevre ve insan sağlığı için demiryollarının daha uygun bir ulaştırma sistemi olduğu, Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde denizyollarına yeterli desteğin verilmediği, Tüm dünyada kombine taşımacılık artık bir sistem iken, ülkemizde bu sistemin daha uygulanmadığı ve ulaşımın tek bir elden yönetilmesi gerektiği sonuçlan ortaya çıkmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Until today our government prepared seven development plans. All plans continued five years. Development plans split into two main different parts. These are railway and highway and it brings that the interaction between them. Transportation sector investigated thoroughly the farther sectors. Transportation council reports scrutinised and connection with the development plans explained. After all this study, that main results was founded, The investment doesn't divide and distribute correctly, for that reason railway became inactive. Natural environment and people health doesn't take into consideration. If they take into consideration, the results show railway transportation. Maritime lines became inactive. For our country that surrounded by the seas, it was a big fault. All the countries in the world are using combine transportation regularly but in Turkey small groups know about this kind of transportation. Transportation will be needed to control by one organisation. VII