Kojenerasyonun iklim bölgelerine göre değerlendirilmesi
Appreciation of cogeneration according to climate zones
- Tez No: 85091
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
-ÖZET Endüstriyel ülkelerde enerji açığını kapatmak amacıyla çok çeşitli enerji politikaları uygulanmaktadır. Bu politikalar arasında kömür üretiminin arttırılması, petrol ve doğal gaz araştırılmalarına önem verilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının özendirilmesi ( rüzgar enerjisi, jeotermal kaynaklar gibi ), nükleer enerjinin geliştirilmesi ve genel olarak enerji kullanımının iyleştirilmesi vardır. Sonuncu tercih içerisinde bir çok yol mevcuttur, ısı kaynaklarının kullanımında verimliliğin arttırılması, atıkların yakıt olarak kullanımı ve bileşik ısı-güç üretimidir (CHP). Buna yönelik olarak; burada yapılan bilgisayar programı ile değişik iklim bölgelerinde bulunan, değişken elektrik ve ısı ihtiyacına sahip bir tesisteki dört farklı bileşik ısı-güç (kojenerasyon) sisteminin ekonomiklik analizi yapılmaktadır. Bilgisayar programı yardımıyla, seçilen kojenerasyon santralinin (gaz türbinli, gaz motorlu, dizel motorlu ve karşı basınçlı) amortisman süresi tespit edilir ve hangi santral tipinin seçilmesi gerektiğine karar verilir. vuı
Özet (Çeviri)
, ABSTRACT In industrial countries lots of energy policies applies in order to cope with energy gap. Increasing coal production, attaching importance oil and natural gas search, using renewable energy sources ( wind energy, geothermal sources etc.), developing nucleer energy and a general treatment of energy usage are among these policies. The last one has lots of method like increasing efficiency of heat resources usage, usage of waste materials as fuel, combined heat and power production (CHP). Therefore in this study, four different combined heat and power (cogeneration) system within a foundation that has fluctuating heat and power demand is found differrent climate zone is analyzed in economical way with computer programme. Amortization period of selected cogeneration system ( gas turbine system, gas engine system, diesel engine system, back-presure steam turbine system) is determined with computer pogramme, and What kind of system must be selected is decided. IX