Sera hıyar yetiştiriciliğinde kompost ve yararlı kök bakterisi kullanımının etkileri
The effects of using compost and beneficial rhizobacteria in greenhouse cucumber growing
  1. Tez No: 850920
  2. Yazar: İBRAHİM MEMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, örtü altı aşılı hıyar yetiştiriciliğinde farklı dozlarda kompost ve kök gelişimini teşvik eden yararlı bakteri uygulamalarının bitki gelişimi, verim, meyve kalitesi özellikleri ve yaprak besin madde içeriğine üzerine etkilerinin saptanması amacıyla Tahtalı Barajı Koruma Havzası içinde yer alan İzmir ili Menderes ilçesi Çamönü mahallesinde 2021 yılının güz döneminde yürütülmüştür. Denemede bitkisel materyal olarak Vitalley anacı üzerine aşılanmış Oscar hıyar çeşidi kullanılmıştır. Araştırma, faktöriyel tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak, her tekerrürde 8 bitki olacak şekilde toplam 384 bitki dikilerek kurulmuştur. Dikim işleminden önce toprağa karıştırılmak üzere kompost uygulanmıştır. Kompost materyali“Ecorec”organik kompost olup 4 doz uygulama yapılmıştır: 0 kg/da (kontrol), 100 kg/da, 200 kg/da, 300 kg/da. Kök gelişimini teşvik eden yararlı mikroorganizma olarak Bacillus subtilis (Serenade) ve Pseudomonas fluorescens (Cedriks) kullanılmıştır. Kök gelişimini teşvik eden yararlı mikroorganizmalar dikim esnasında kök bölgesine aşılama ve dikimden 2 hafta sonra kök bölgesine verme şeklinde uygulanmıştır. Araştırmada, bitki gelişimi (bitki boyu, kök boyu, kök yaş ve kuru ağırlığı, üst aksam yaş ve kuru ağırlığı), verim (toplam ve pazarlanabilir meyve ağırlığı ve adedi, meyve ağırlığı ve adedi) ve meyve kalitesi (meyve rengi, eni, boyu, sertlik) ile ilgili özellikler ölçülmüştür. Kompost dozu ve kök bakterileri interaksiyonunun çoğu bitki gelişim parametresini etkilediği, toplam verimin KMP200 x Pse, KMP300 x Pse ve KMP200 x Bac konularında en yüksek değerlere ulaştığı, en düşük değerin KMP100 x KB0'dan elde edildiği, kalite özelliklerinin genelde uygulamalara göre değişmediği ve yaprakların özellikle makro element içeriklerine uygulamaların etkisinin istatistiki önemde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of compost used in different doses and plant growth promoting rhizobacteria in greenhouse grafted cucumber cultivation on plant growth, yield, fruit quality characteristics and leaf nutrient content, in autumn season of 2021 in the Çamönü neighborhood of the Menderes district of İzmir, which is located in the Tahtalı Dam Protection Basin. In the experiment, the Oscar cucumber variety grafted on rootstock Vitalley was used as plant material. The research was carried out according to the experimental design of factorial randomized blocks with 4 replications by planting a total of 384 plants with 8 plants in each replication. Before planting, compost was applied into the soil. The compost material was“Ecorec”as an organic compost and 4 doses were applied: 0 kg/da (control), 100 kg/da, 200 kg/da, 300 kg/da. As plant growth promoting rhizobacteria namely Pseudomonas fluorescens (Cedriks) and Bacillus subtilis (Serenade) were used. Plant growth promoting rhizobacteria were applied at planting and two weeks after planting to the root zone. In the study, plant growth (plant height, root length, root fresh and dry weight, upper part fresh and dry weight), yield (total and marketable fruit weight and number, fruit weight, and number), and fruit quality characteristics (fruit color, fruit width, and length, firmness) were measured. The interaction of compost dose and root bacteria affected most plant growth parameters, total yield reached the highest values in KMP200 x Pse, KMP300 x Pse and KMP200 x Bac, the lowest value was obtained from KMP100 x KB0. Quality parameters generally did not change according to the treatments, however the effects of treatments on plant nutrient elements, in particular macro element content of leaves were statistically significant.