Aegaeobuthus gibbosus anatolicus (Schenkel, 1947) (Scorpiones: Buthidae) üzerinde antivenom çalışmaları
Antivenom studies on Aegaeobuthus gibbosus anatolicus(Schenkel, 1947) (Scorpiones: Buthidae)
- Tez No: 850933
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN, DOÇ. DR. FİGEN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Zooloji, Pharmacy and Pharmacology, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Geçmişten günümüze, primitif özelliklerini koruyan akrepler günümüzün yaşayan fosilleridir. Türkiye'de skorpionizme neden olan türler Buthidae familyasına aittir. Aegaeobuthus gibbosus anatolicus zehirlenmeye neden olan türlerden birisidir. Dünya'da ve Türkiye'de akrep sokması sonucu meydana gelen zehirlenme vakalarında kullanılan özgün sağaltım seçeneği antivenom kullanımıdır. Aydın ilinden toplanan A.g. anatolicus örneklerinden elektriksel uyaranla sağım yöntemi ile venom elde edildikten sonra, kromatografik bileşenleri HPLC ile, elektroforetik profili SDS-PAGE ile gösterilmiştir. Biyolojik etkinin belirlenmesi için ham venoma ait LD50 değeri bulunmuş, venomun toksisitesini nötralize edebildiği etkinlik testi ile gösterilmiş, sonuçlar da hemogram testleri ile desteklenmiştir. Çalışmalar sonucunda ham venomun majör olarak 13 farklı bileşenden oluştuğu HPLC ile gösterilerek, elektroforetik profilde 32, 34, 35, 39, 40, 63, 69, 70, 74, 80, 154, 162 ve 187 kDa ağırlıkta protein bandlarından olduğu belirlenmiştir. LD50 değeri 0,688 mg/kg olarak tespit edilmiştir. Çalışmalar kapsamında A.g. anatolicus venomuna karşı spesifik hiperimmün plazma üretimi laboratuvar boyutta gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçlarının A.g. anatolicus venomuyla zehirlenen kişilerin tedavisinde kullanılabilecek özgün bir antivenomun tasarımına temel oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, scorpions that retain their primitive characteristics are living fossils of today. The species causing scorpionism in Turkey belong to the Buthidae family. Aegaeobuthus gibbosus anatolicus is one of the species that can cause poisoning. The specific treatment option used in cases of envenomation resulting from scorpion stings worldwide and in Turkey is the use of antivenom. Samples of A.g. anatolicus collected from the Aydın province were used to obtain venom through milking with electrical stimulation. The chromatographic components were demonstrated using HPLC, and the electrophoretic profile was shown with SDS-PAGE. To determine the biological activity, the LD50 value for the raw venom was determined. The ability of the venom to neutralize toxicity was demonstrated through an efficacy test, and the results were supported by hemogram tests. As a result of the studies, it was demonstrated through HPLC that the raw venom consists primarily of 13 different components. In the electrophoretic profile, protein bands with weights of 32, 34, 35, 39, 40, 63, 69, 70, 74, 80, 154, 162, and 187 kDa were identified. The LD50 value was determined to be 0,688 mg/kg. Within the scope of the study, specific hyperimmune plasma production against A.g. anatolicus venom was carried out on a laboratory scale. It is expected that the study results will provide a basis for the design of a specific antivenom that can be used in the treatment of individuals poisoned by A. g. anatolicus venom.