Aegeobuthus gibbosus ham venomunun HT-29 kolorektal kanser hücresi epitelyal mezenkimal geçiş (EMT) üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effect of Aegeobuthus gibbosus crude venom on HT-29 colorectal cancer cell epithelial mesenchymal transition (EMT)
  1. Tez No: 915576
  2. Yazar: SEÇİLAY ERGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kanser, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve büyümesi sonucunda ortaya çıkan, genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle şekillenen karmaşık bir hastalıktır. Kolorektal kanser kolon veya rektumun epitel dokusundan kaynaklanan malign bir tümör olup, tüm kanser türleri arasında en sık görülen üçüncü kanser türü olarak dikkat çekmektedir. Epitelyal-mezenkimal geçiş (EMT), kanser hücrelerinin metastaz yeteneği kazanmasında kritik bir süreç olarak tanımlanmaktadır. EMT, epitel hücrelerinin mezenkimal özellikler kazanarak daha hareketli ve invaziv bir fenotipe dönüşümünü ifade etmektedir. Bu biyolojik olay, kanser hücrelerinin invazyon ve metastaz potansiyelini artıran temel mekanizmalardan biri olarak öne çıkmaktadır. Akrep zehiri, biyolojik olarak oldukça aktif olan toksinlerin kompleks bir karışımından oluşmaktadır. Bu toksinler kanser hücrelerine seçici bağlanma özelliği gösteren küçük peptitler ve proteinler içermektedir. İnsanlarda toksisiteye yol açabilen bu bileşiklerin kontrollü bir şekilde kullanılması, yeni ve etkili ilaçların geliştirilmesi için önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Günümüzde akrep toksinleri, başta kanser olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde potansiyel terapötik ajanlar olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Aegeobuthus gibbosus (Brullé, 1832) (Scorpiones: Buthidae) türü akrep ham zehrinin, HT-29 kolorektal kanser hücre hatlarında epitelyal-mezenkimal geçiş (EMT) üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, akrep zehiri peptitlerinin kanser tedavisinde alternatif bir yaklaşım sunabileceğini göstermektedir. Aegeobuthus gibbosus venomunun HT-29 hücre hatları üzerinde yüksek sitotoksik etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, kolorektal kanser tedavisinde yeni terapötik stratejilerin geliştirilmesine yönelik önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a complex disease that arises from the uncontrolled proliferation and growth of cells, shaped by the influence of genetic, epigenetic, and environmental factors. Colorectal cancer (CRC) is a malignant tumor originating from the epithelial tissue of the colon or rectum and is recognized as the third most common type of cancer among all cancer types. Epithelial-mesenchymal transition (EMT) is defined as a critical process in enabling cancer cells to acquire metastatic potential. EMT refers to the transformation of epithelial cells into mesenchymal-like cells, characterized by increased motility and invasiveness. This biological phenomenon is one of the fundamental mechanisms contributing to the invasion and metastasis of cancer cells. Scorpion venom is a complex mixture of biologically active toxins. These toxins include small peptides and proteins that exhibit selective binding properties to cancer cells. Although these compounds can cause toxicity in humans, their controlled use represents a significant resource for the discovery and development of new and effective drugs. Today, scorpion toxins are being evaluated as potential therapeutic agents for the treatment of various diseases, particularly cancer. In this study, the effects of crude venom from Aegeobuthus gibbosus (Brullé, 1832) (Scorpiones: Buthidae) on epithelial-mesenchymal transition (EMT) in HT-29 colorectal cancer cell lines were investigated. The findings demonstrated that scorpion venom peptides could offer an alternative approach to cancer treatment. Aegeobuthus gibbosus venom was found to exhibit high cytotoxic effects on HT-29 cell lines. This study contributes significantly to the development of novel therapeutic strategies for the treatment of colorectal cancer.