Savunma sanayiinde blokzincir tabanlı proje yönetimi yaklaşımı
Blockchain-based project management approach in defense industry
- Tez No: 850945
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF FURKAN MENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Savunma sanayii projeleri, geleneksel yöntemlerle yönetilen büyük ve karmaşık girişimlerdir. Bu projelerde tedarik zinciri güvenliği, veri bütünlüğü ve sürekli değişen şartlara hızlı adaptasyon gibi faktörler kritik öneme sahiptir. Blokzincir, bu noktada devreye girerek savunma sanayii projelerinin yönetimini daha güvenilir, şeffaf ve etkili bir hale getirme potansiyeline sahiptir. Dağıtık bir veri tabanı teknolojisi olarak bilinen blokzincir teknolojisinde, herhangi bir değişikliğin onaylanması ağdaki çoğu katılımcının rızasını gerektirir. Dolayısıyla blokzincir, verileri mantıksal, tarihsel, güvenli ve değişmez bir şekilde saklayan devasa bir dosya olarak görülebilir. Bu taraflar arası sistem, gizliliği ve bütünlüğü sağlamak için dijital veri defterini ve kriptografik yöntemleri kullanır. Bu özellik, savunma sanayii projelerinde güvenilirliği artırmak adına büyük bir avantaj sağlar. Gerçekleştirilen çalışma kapsamında, savunma sanayii projelerinin yönetiminde blokzincir kullanımının nasıl gerçekleştirilebileceği ve blokzincir tabanlı proje yönetim yaklaşımının avantajları/dezavantajları araştırılmıştır. Bu tez dâhilinde, savunma sanayii projelerinin yönetimi için blokzincir tabanlı bir platform oluşturulması ve taraflar arasında karşılıklı onay mekanizmaları kurgulanmıştır. Geleneksek proje yönetimi süreçleri irdelenmiş, blokzincir teknolojisinin proje yönetimi süreçlerine olası katkıları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Defense industry projects are large and complex initiatives managed by traditional methods. In these projects, factors such as supply chain security, data integrity, and rapid adaptation to constantly changing conditions are critical. Blockchain has the potential to make the management of defense industry projects more reliable, transparent, and effective. In blockchain technology, known as distributed database technology, the approval of any change requires the consent of most participants in the network. The blockchain can therefore be seen as a huge file that stores data in a logical, historical, secure, and immutable way. This inter-party system uses the digital data ledger and cryptographic methods to ensure confidentiality and integrity. This feature provides a great advantage to increase reliability in defense industry projects. Within the scope of this study, how blockchain can be used in the management of defense industry projects and the advantages/disadvantages of blockchain-based project management approach are investigated. Within the scope of this thesis, a blockchain-based platform for the management of defense industry projects and mutual approval mechanisms between the parties have been designed. Traditional project management processes are analyzed and the possible contributions of blockchain technology to project management processes are presented.