Savunma sanayiinde kalite güvence ve kalite yönetimi ve bir uygulama
Quality assurance and quality management and an application in defence industry
- Tez No: 120610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
121 ÖZET Savunma Sanayii kuruluşlarında kalite güvence sistemlerinin kurulması ve sürdürülmesinin önemli bir örneği olarak, 901 nci Hava Aracı Ana Depo ve Fabrika Komutanlığında 1997 yılında AQAP belgesi alma faaliyetleri başlatılmıştır. Bu hedef ulaşılmasını müteakip, Fabrika Komutanlığı çalışmalarını Fabrika çapında Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarına yönlendirmiştir. Bu maksatla öncelikle çalışanlar kalite uygulamaları konusunda eğitilmiş ve yapılan anketlerle çalışanların kaliteye bakış açıları öğrenilmiştir. Daha sonra fabrikada kalite organizasyonu geliştirilerek, Toplam Kalite Yönetimine geçişin ilk adımları atılmıştır. Fabrikada gerçekleştirilen hava aracı yenileştirme hizmetlerinin müşterisi konumunda olan birliklerin, memnuniyetini arttırmak için Kalite Çemberi çalışmalarına başlanmış ve kısa sürede başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu sonuçlar iş gücü tasarrufu sağladığı gibi faal hava aracı sayısının arttırılmasına da katkıda bulunmuştur. Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları yardımıyla, çalışanların motivasyonu da arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
122 SUMMARY As part of the efforts for implementing and maintaining Quality assurance Sysytems in defence industry installations, the efforts of AQAP registration has been initiated in the year of 1997 in 901st Air Vehicle Depot and Factory Command. After achieving this goal, the Factory Command has directed its' effects to the area of Factory Wide Total Quality Management applications. With this aim, first the workers have been educated on the subject of quality applications, and by way of Question Lists, the view of the workers on quality has been made obvious. After this, the development of quality organisation in factory has been realised as the first steps of implementing Total Quality Management. For increasing the satisfaction of the units, who are the customers of the aircraft overhaul services of the factory, Quality Circle studies has been started and thus satisfactory results have been achieved in a very short period. These results, which created savings in man power, have also made positive effect in increasing the number of servicable aircraft. The Total Quality Management applications have at the same time helped to raise the motivation of employees.