Broyler piliç yemlerine ksilanaz enzimi katılmasının performans ve karkas özelliklerine etkisi
Effects of xylanase enzyme supplementation of broiler diets on growth performance and carcass traits of broiler chickens
- Tez No: 850956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN YENİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada mısır-soya esaslı broyler yemlerine üretici matriks tavsiyelerine göre ksilanaz enzimi ilavesinin büyüme, yemden yararlanma ve karkas özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme 6 hafta sürdürülmüş ve toplam 5700 adet günlük yaşta Ross 308 karışık cinsiyette civciv kullanılmıştır. Deneme, kontrol yemi (PK) ve PK dan ksilanaz enzimi için önerilen besin maddeleri matriks değerinin düşülmesi ile oluşturulan negatif kontrol yemi (NK) ve NK ya ksilanaz enzimi ilavesi ile elde edilen yem (NKK) olmak üzere toplam 3 gruptan oluşturulmuştur. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre planlanmış ve her bir grup her birinde 190 adet civciv bulunan 10 alt gruptan oluşmuştur. Araştırmada her bir gramında 30.000 EPU aktivite içeren Trichoderma longibrachiatum orijinli, endo 1-4-β-ksilanaz esaslı ticari enzim preparatı kullanılmıştır. Ksilanaz bir kg yeme 1.500 EPU aktivite sağlayacak şekilde (50 g/ton broyler yemi) 1 kg katılımlı premiks halinde deneme yemine katılmıştır. Tüm deneme döneminde PK grubunun NK ve NKK gruplarına göre önemli düzeyde daha yüksek canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışına sahip olduğu ve yemi daha iyi değerlendirdiği tespit edilmiştir (P0.05). NC grubuna ksilanaz ilavesi performans değerlerini iyileştirmemiştir. Gruplar arasında ölüm oranı, karkas randımanı, göğüs ve but etleri verimi, abdominal yağ ve karaciğer ağırlık oranları bakımından önemli farklılıklar saptanmamıştır (P>0.05). Sonuç olarak, önerilen doz ve matriks değerlerinde kullanılan ticari ksilanaz enziminin broiler performansını iyileştirmede yetersiz kaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of xylanase enzyme supplementation to maize-soy-based broiler diets according to producer matrix recommendations on growth, feed utilization, and carcass characteristics. The experiment continued for 6 weeks and a total of 5700 day-old Ross 308 mixed-sex chicks were used. The experiment consisted of three groups: a control diet (PK), a negative control diet (NK) composed by subtracting the matrix value for xylanase from PK and a diet (NKK) obtained by xylanase supplementation to the NK. The experiment was planned according to the randomized block trial design and each group consisted of 10 subgroups with 190 chicks each. In the research, a commercial enzyme preparation based on endo 1-4-β-xylanase originating from Trichoderma longibrachiatum containing 30,000 EPU activity per gram was used. Xylanase was added to the trial feed in the form of 1 kg premix to provide 1,500 EPU activity per kg of feed (50 g/ton broiler feed). It was determined that the PK group had significantly higher live weight and live weight gain and had a better feed conversion than the NK and NKT groups for the overall period (P0.05). The addition of xylanase to the NC group didn't improve performance values. There were no significant differences among the groups in terms of mortality rate, carcass yield, breast and thigh meat yield, abdominal fat and liver weight ratios (P>0.05). Consequently, it appears that the commercial xylanase enzyme used at the recommended dosage and matrix values is insufficient to improve broiler performance.