Effects of milling parameters on surface quality of Ti-6Al-4V
Freze parametrelerinin Ti-6Al-4V alaşımının yüzey kalitesine etkileri
- Tez No: 850982
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Titanyum alaşımları, düşük yoğunluk ve kırılma tokluğu, yüksek sıcaklık performansı ve mükemmel korozyon direnci gibi özellikleri birleştirdiğinden havacılık, otomotiv, petrokimya ve biyomedikal gibi birçok endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüm bu özelliklerine rağmen titanyum alaşımlarının düşük elastisite modülü, yüksek kimyasal reaktivite ve düşük ısı iletkenliği nedeniyle işlenmesi oldukça zordur çünkü işleme sırasında takım aşınması, düşük talaş kaldırma oranı ve titreşimler gibi istenmeyen koşullar oluşur. Özellikle havacılık endüstrisinde çoğu titanyum parça frezeleme yöntemi kullanılarak üretilmektedir. Talaşlı imalatta kesme parametrelerinin optimize edilmesi yüzey pürüzlülüğünü etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu çalışmada Ti-6Al-4V alaşımının frezelenmesi sırasında kesme derinliği, kesme hızı ve ilerleme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkisi araştırılmıştır. Ayrıca AlCrN (Alüminyum Krom Nitrür), AlCrN-tungsten bazlı ve AlTiN (Alüminyum Titanyum Nitrür)-tungsten bazlı 3 farklı kaplamanın yüzey kalitesine etkisi incelenmiştir. Taguchi yöntemi kullanılarak her parametre için üç değer belirlenerek yapılan deneylerde elde edilen sonuçlar, yüzey pürüzlülüğüne etki eden en önemli parametrenin kesme hızı olduğunu göstermektedir. Ayrıca AlCrN-tungsten bazlı kaplamanın tüm yüzey pürüzlülükleri arasında en iyi ortalamaya sahip olduğu da tespit edildi. Biraz daha yüksek kesme hızına sahip AlTiN kaplama için optimum değerler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Titanium alloys are widely used in many industries such as aviation, automotive, petrochemistry, and biomedical, as they combine properties such as low density and fracture toughness, high temperature performance, and excellent corrosion resistance. Despite all these features, titanium alloys are very difficult to machine due to their low modulus of elasticity, high chemical reactivity, and low thermal conductivity, because undesirable conditions such as tool wear, low metal removal rate, and vibrations occur during machining. Especially in the aerospace industry, most titanium parts are manufactured using the milling method. Optimizing cutting parameters in machining is one of the most important factors affecting surface roughness. In this study, the effects of depth of cut, cutting speed, and feed parameters on the surface roughness during milling of Ti-6Al-4V alloy were investigated. In addition, effects of 3 different coatings AlCrN (Aluminum Chromium Nitride), AlCrN-tungsten based, and AlTiN (Aluminum Titanium Nitride)-tungsten based on surface quality were studied. Results indicate that the most important parameter affecting the surface roughness was the cutting speed in the experiments performed by determining three values for each parameter and using the Taguchi method. It was also found that the AlCrN-tungsten based coating has the best average of all surface roughness's. Optimum values were found for the AlTiN coating with slightly higher cutting speed.