Zonguldak Bülent Ecevit Üniversite Hastanesi'ndeki aile hekimliği asistanları ve intörn hekimlerin tiroid hastalıkları hakkındaki bilgi düzeyi
Information level of residents in family physicians and intern doctors at the zonguldak Bülent Ecevit University Hospital about thyroid diseases
- Tez No: 850983
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNTER DİLSİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde eğitim alan tam zamanlı aile hekimliği asistanlarının ve intörn hekimlerin tiroid hastalıkları hakkındaki bilgi düzeyinin değerlendirilmesi ve doktorların farkındalığının arttırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız kesitsel bir çalışma olup online olarak yapılmıştır. Çalışma evreni 31.05.2023- 31.12.2023 tarihleri arasındadır. Araştırmamız Zonguldak Bülent Ecevit Hastanesinde eğitim alan tam zamanlı aile hekimliği asistanları ve intörn hekimlerine yapılmıştır. 45 asistan hekim ve 45 intörn hekim katılmıştır. Anket soruları hazırlanırken literatüre bakılıp, daha önce bu konuda yapılan araştırmalar dikkate alınmıştır. Asistanlara tiroid hastalıkları hakkında doğru/yanlış/bilmiyorum olarak cevaplanabilen sorular yöneltildi. Her doğru cevap 1 puan kabul edilip diğerleri 0 puan olarak belirlendi. Veriler SPSS 27.0 programında analiz edilmiş, p anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to assess the information level of family physicians residents and intern doctors who work at Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital and increase their awareness. Materials & Methods: The study is an observational survey and was conducted online. The study was carried out between the dates 31.05.2023- 31.12.2023. The surveys were done by the family physicians residents and intern doctors who work at Zongundak Bülent Ecevit University Hospital. Fourty five residents in family physicians and fourty five intern doctors attended to the study. While preparing the survey questions, the literature was reviewed and previous thesis studies on this subject were taken into account. A questionnaire consisting of the answers 'True', 'False' and 'I have no idea' has been presented to the residents about thyroid diseases. Every true answer was accepted as 1 point and other answers were counted as 0 point. The data was analysed on SPSS 27.0 software and p significance value was accepted as