Bıldırcın karma yemlerine farklı düzeylerde bitkisel ekstrakt karışımı ilavesinin performans üzerine etkisi
Effects of suplementation of different levels of plant extract mixture to the diets of quail on performance
- Tez No: 850984
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırma bıldırcın rasyonlarında bitkisel ekstrakt kullanımının performans üzerine etkisini ortaya koymak için yapılmıştır. Denemede toplam 108 adet 10 günlük Japon bıldırcın (Coturnix coturnix Japonica) civciv kullanılmıştır. Deneme her biri 36 adet bıldırcından oluşan 1 kontrol ve 2 deneme olmak üzere 3 grup halinde yürütülmüştür. Her grup 4 alt gruba ayrılmıştır. Bitkisel ekstrakt karışımı bıldırcın karma yemlerine 30 mg/kg ve 60 mg/kg düzeylerinde katılmıştır. Deneme 28 gün sürmüştür. Bıldırcın rasyonlarına farklı düzeylerde bitkisel ekstrakt karışımı ilavesi 28 günlük denemede canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem dönüşüm oranını olumlu yönde etkilemiştir. İç organ ağırlıkları ve karkas randımanı bakımından ise istatistik açıdan herhangi bir etkisi gözlenmemiştir. Sonuç olarak bıldırcın karma yemlerine farklı düzeylerde bitkisel ekstrakt karışımı kullanılması performans açısından önemli bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of using herbal extracts in quail diets on performance characteristics. A total of 108 10-day-old Japanese quails (Coturnix coturnix japonica) were used in the experiment. The experiment was carried out in 3 groups, 1 control and 2 trial, each consisting of 36 chicks. Each group had 4 subgroups. The mixture of herbal extract was added to the diets at the levels of 30 and 60 mg/kg. The trial period was 28 days. During the 28 d experiment, the addition of different levels of herbal extract mixture to the diets positively affected live weight, live weight gain, feed consumption and feed conversion rate of the quails. No statistical effect was observed in terms of internal organ weights and carcass yield. As a result, using different levels of herbal extract mixture in quail diets has a significant effect on performance characteristics.