Kanser tedavisinde silimarin yüklü niyozomların ın vitro etkinliği
In vitro efficacy of silymarin-loaded niosomes in cancer treatment
  1. Tez No: 850985
  2. Yazar: YAREN HURMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN İLKER MEDİNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'nün güncel verileri baz alındığında kanserin görülme sıklığının ve ölüm oranlarının oldukça artma eğiliminde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Pankreas kanseri ise en ölümcül kanser çeşitleri arasındadır. Mevcut tez çalışmasında, pankreas kanseri tedavisinde silimarin yüklü niyozomların in vitro etkinliği, gemsitabin konjugasyonuyla incelenmektedir. Gemsitabinin antikanser özelliği silimarin ile desteklenip ortaya çıkacak sinerjik etki ile kanser hücreleri üzerinde daha etkili sonuçlar elde edilmesi amaçlanmıştır. Geleneksel tedavi yöntemlerinin hastanın sağlığını ciddi şekilde etkileyen çeşitli yan etkileri vardır. Günümüzde geleneksel tedavinin olumsuz özelliklerinden dolayı hedefe yönelik tedaviye yönelim artmıştır. Bu tez çalışmasında da pasif hedefleme ile hedefe yönelik tedaviye uygun bir çalışma oluşturulmuştur. Silimarin molekülünün enkapsülasyonu için kanser tedavisindeki benzersiz özelliklerinden dolayı niyozom nanoparçacığı tercih edilmiştir. Niyozoma enkapsüle olan silimarin miktarı %72,5 olarak bulunmuştur. Silimarin yüklü niyozoma gemsitabin konjugasyonu ise nanoparçacığın yüzeyine yapılan pegilasyon işlemi ile gerçekleştirilmiştir. Gemsitabin amin grubuna, PEG ise karboksil grubuna sahip bir molekül olduğu için pegilasyon yapılarak niyozomun yüzeyinde karboksil grubu oluşturup, gemsitabinin amin grubu ile EDC-NHS bağlayıcıları kullanılarak %73,9 konjugasyon verimi ile gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen niyozomun karakterizasyonu DLS, TEM, FTIR ve XPS ile yapılmıştır. Karakterizasyon işlemleri tamamlandıktan sonra hücre kültürü çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Hücre kültürü deneylerinde MIA PaCa-2 pankreas kanser hücre hattı tercih edilmiştir. Sitotoksisite çalışmaları için MTT analizi, apoptoz çalışmalarında Annexin V/Ölü Hücre Test Kiti kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the current data of the World Health Organization, it has been concluded that the incidence and death rates of cancer tend to increase considerably. Pancreatic cancer is among the deadliest types of cancer. In the current thesis study, the in vitro effectiveness of silymarin-loaded niosomes in the treatment of pancreatic cancer is examined with gemcitabine conjugation. It is aimed to obtain more effective results on cancer cells with the synergistic effect that will be achieved by supporting the anticancer feature of gemcitabine with silymarin. Traditional treatment methods have various side effects that seriously affect the patient's health. Nowadays, the tendency towards targeted treatment has increased due to the negative characteristics of traditional treatments. In this thesis, a study suitable for target therapy with passive targeting was created. Niosome nanoparticle was preferred for the encapsulation of the silymarin molecule due to its unique properties in cancer treatment. The amount of silymarin, which is the encapsuled into niosome, was found to be 72.5 %. Since gemcitabine is a molecule with an amine group and PEG is a molecule with a carboxyl group, pegylation was performed to form a carboxyl group on the surface of the niosome, and conjugation efficiency was achieved with 73.9% using EDC-NHS binders with the amine group of gemcitabine. Characterization of the synthesized niosome was performed by DLS, TEM, FTIR and XPS. After these characterizations procedures were completed, cell culture studies were carried out. MIA PaCa-2 pancreatic cancer cell line was preferred in cell culture experiments. MTT analysis was used for cytotoxicity studies, and Annexin V kit was used for apoptosis studies.