Esnek mühendislik sistemlerinde sıralı kontrol yönteminin geliştirilmesi
Development of sequential control method on flexible engineering systems
  1. Tez No: 851080
  2. Yazar: ONUR ÖRNEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI ALİ ERTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dinamik sistemlerin çalışmaları esnasında oluşturduğu titreşimler ve maruz kaldıkları bozucu etkiler, çalışma performanslarını ve ömürlerini kötü yönde etkiler. Bu etkilerin yok edilmesi ve sistemin istenilen çıkış değerine en kısa bir sürede getirilmesi için çeşitli kontrol yöntemleri geliştirilmiştir. Kapalı çevrim bir kontrol sistemi olan PID kontrol bozucu etkilere karşı dayanıklı iken, açık çevrim bir kontrol sistemi olan giriş şekillendirme daha hızlı, ancak bozucu etkilere karşı savunmasız bir yöntemdir. Araştırmacılar uzun yıllar bu iki kontrol sistemini bir araya getirerek her ikisinden de faydalanmayı amaçlayan hibrit kontrol sistemleri üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. Sıralı kontrol bu iki kontrol sistemini bir araya getiren yöntemlerden biridir. Diğer hibrit kontrol yöntemlerinin aksine, sıralı kontrolde PID kontrol ve giriş şekillendirme aynı anda değil, gerekli oldukları zamanda sırayla devre alınır. Bu sayede her iki kontrol yönteminin de en avantajlı olduğu zamanda kullanılması sağlanır. Bu çalışmada portal vinç sistemi Simulink üzerinde modellenerek üzerinde sıralı kontrol yöntemi uygulanmış ve sıralı kontrolde iki kontrol yöntemi arasında geçişi sağlayan anahtarlama mekanizmasının otomatik hale getirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vibrations in the dynamic systems and disturbances these systems are subjected to adversely affect their performance and lifespan. Various control systems have been developed to eliminate these negative effects and to bring the system output to the desired value in shortest amount of time. PID control is a closed-loop method which is resistant to disturbances and input shaping is an open-loop control method which is faster than PID. Researchers have been working on hybrid control systems that combine these methods and aim to benefit both methods for many years. Sequential control is a method that combines both these systems, however unlike others, in sequential control, PID control and input shaping is only activated when it's most advantageous. In this study, a gantry crane system is modeled on Simulink and controlled by sequential control and the switching system that allows switching between input shaping and PID control is automated.