K tek sayı olmak üzere (v, k, ^)-simetrik dizaynın C-kodu için bir olasılık fonksiyonu tayini ve düzensizlik ölçüsü önerisi
A Measure of uncertainity for C-code of a symmetric design having parameters (v, k, ^) is proposed
  1. Tez No: 85111
  2. Yazar: AYTEN USTAMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BALKANAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde kodlar kuramı ile ilgili bilgiler, ikinci bölümde ise Simetrik dizaynlar ele alınmıştır. Tezin özgün bölümünü oluşturan son bölümde ise k tek sayı olmak üzere (v, k, X) - Simetrik dizaynın C kodu için C\ alt kümesinde, X sözcüğünün izafi ağırlığı, maksimum izafi ağırlık ve izafi ağırlık oram tanımlanarak özelikleri incelenmiştir. Ayrıca p izafi olasılığı Shannon entropisine uygulanarak C\ için bir düzensizlik ölçüsü önerilmiştir ve bununla ilgili örneğe yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work consist of the three chapters. Theory of codes and symmetric design are considered in the first and the second chapters respectively. In the third chapter which is original part of this thesis, for an odd integer k and C - code of (v, k, X) - symmetric design, in the subset C\, we define relative weigth of X code word and maximum relative weigth and the ratio of relative weigth and we study of their properties. Further relative probability p applied to the Shannon entropy. A measure of uncertainty for the code words of a symmetric block design having parameters (v, k, X) is proposed. VI