Toz boya prosesinin araştırılması
Research of powder painting process
  1. Tez No: 85112
  2. Yazar: BURCU UZUNEFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ALPAY HEPERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu yüzyılın sonlarına doğru boyama işlemi ekonomiklik, çevre kirliliği gibi nedenlerle büyük önem kazanmaktadır. Bu tezde öncelikle toz boyanın özellikleri ve avantajları anlatıldı. Daha sonraki bölümlerde de yapılan uygulamalar, boyahane üretim prosesleri, sistemlerde yer alan elemanların özellikleri, proses sırasında oluşabilecek problemler ve çözüm yolları, son olarakta alt yapı - çevre kirliliği - işçi sağlığı konularına deyinildi. Sonuç olarak ülkemizde metal kullanan ve işleyen sanayilerde kalitenin yükseltilmesi, maliyetin düşürülmesi, aşırı enerji harcamasının en aza indirilmesi için toz boya kullanılmasının avantajlı bir konuma sahip olacağı ortaya konulmuştur. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Powder painting is gaining importance towards the end of this century because of economical and environmental concerns. In thesis study, the properties and advantages of powder painting are explored. Applications, production process, the properties of components in the system, problems occurring during the process and solutions, environmental pollution, worker health aspects are given. As a result powder painting brings many advantages to metal processing sector by increasing quality reducing cost and saving energy. vm