Cystic echinococcosis klinik ön tanılı hastalarda visceral toxocariasis seropozitifliği ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of visceral toxocariasis seropositivity and risk factors in patients with clinical prediagnosis of cystic echinococcosis
  1. Tez No: 851115
  2. Yazar: YASEMİN BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKREMİN ÖZKAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanlarda visceral toxocariasis, Toxocara canis adlı nematod larvaları tarafından oluşturulan ve dünyada halk sağlığı açısından önemli olan zoonotik bir paraziter enfeksiyondur. Bu çalışmada cystic echinococcosis klinik ön tanılı hastalarda visceral toxocariasis seropozitifliği ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Tıbbi Parazitoloji laboratuvarında Ekim 2022-Aralık 2023 tarihlerinde kistik ekinokokkoz klinik ön tanılı hastalardan laboratuvara gönderilen 184 kan serum örneği anti-Toxocara canis IgG yönünden ELISA ile analiz edildi. Pozitif örneklere çapraz reaksiyonları ayırt etmek için anti-Ascaris lumbricoides IgG ELISA uygulandı. Çalışmada, analiz edilen 184 serum örneğinin 73 (%39,67)'ünde anti-T. canis IgG pozitifliği saptandı. Anti-T. canis IgG saptanan örneklerden 38 (%52,05)'inde Ascaris lumbricoides ile miks enfeksiyon, 10'unda ise (%13,7) çapraz reaksiyon belirlendi. Araştırmada yalnız anti-T. canis IgG pozitifliği %23,97 (35/146) bulunmuş olup, bu oran kadınlarda %24,47 (23/94) ve erkeklerde %23,08 (12/52) olarak belirlendi. Kistik ekinokokkoz pozitif bulunan 6 örneğin (6/184; %3,26) 3'ünde (3/6; %50) visceral toxocariasis seropozitif saptandı. Risk faktörlerin analizinde; kadınlarda, 65 ve üstü yaş grubu bireylerde, okur-yazar olmayanlarda, çiftçilerde ve kırsalda yaşayan bireylerde oransal olarak daha yüksek pozitiflik elde edildi (P>0,05). Müstakil bahçeli evi olanlarda, evinin bahçesinde köpek varlığı olanlarda, evinin bahçesinde bostan varlığı olanlarda, komşu bahçesi ve çevresinde köpek varlığı olanlarda ve toprakla irtibatlı bahçe işleri ile uğraşı olanlarda daha yüksek oranda bulunan anti-T.
Özet (Çeviri)
Visceral toxocariasis in humans is a zoonotic parasitic infection caused by nematode larvae called Toxocara canis and is important for public health in the world. This study aimed to investigate visceral toxocariasis seropositivity and risk factors in patients with a clinically pre-diagnosed of cystic echinococcosis. One hundred eighty-four blood serum samples, which were sent to laboratory from patients with a clinical diagnosis of cystic echinococcosis in the Medical Parasitology laboratory of Kafkas University Health Research and Application Hospital between October 2022 and December 2023, were analyzed by ELISA for the presence of anti-Toxocara canis IgG. Anti-Ascaris lumbricoides IgG ELISA was applied to the positive samples to distinguish cross-reaction. Anti-T. canis IgG positivity was detected in 73 (39.67%) of the 184 serum samples analyzed in the study. Among the samples with anti-T. canis IgG, 38 (52.05%) had mixed infection with A. lumbricoides and 10 (13.7%) had cross-reaction. The rate of anti-T. canis IgG positivity solely was 23.97% (35/146), which was 24.47% (23/94) in women and 23.08% (12/52) in men. Of the 6 samples (6/184; 3.26%) that were positive for cystic echinococcosis, 3 (3/6; 50%) were found to be seropositive for visceral toxocariasis. In the analysis of risk factors, a proportionally higher positivity was obtained in women, individuals aged 65 and over, illiterate people, farmers and individuals living in rural areas (P>0.05). Anti-T.