Kistik ekinokokkozis ön tanılı hastalarda anti-echinococcus granulosus antikorlarının farklı serolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation of anti-echinococcus granulosus antibodies using different serological methods in patients with cystic echinococcosis
  1. Tez No: 635143
  2. Yazar: SİDRE ERGANİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA DOĞRUMAN AL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kistik Ekinokokkoz (KE), Echinococcus granulosus'un larval formunun sebep olduğu bir sestod enfeksiyonudurKE tanısının konulmasında klinik, radyolojik, patolojik ve serolojik bulguların birlikte değerlendirilmesi gerekir. Serolojik testlerin duyarlılık ve özgüllükleri kullanılan yönteme göre değişmektedir. Bu çalışmada KE şüphesiyle laboratuvarımıza yollanan serum örneklerinde indirekt hemaglütinasyon (İHA), enzim-linked immünsorbent assay (ELISA) ve indirekt floresan antikor (İFA) testleri ile E.granulosos'a özgü IgG antikorlarını saptamayı ve Western Blot (WB) doğrulama testi sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesini amaçladık. Çalışmamızda KE şüphesiyle laboratuvarımıza yollanan 151 hastanın serum örneğinin her biri ELISA, İFA ve iki farklı ticari İHA testleri ile çalışıldı. Test sonuçları altın standart olarak kullanılan WB testi ile değerlendirildi. Toplam 151 hastanın serum örneğinde Siemens marka İHA ile 88'i (% 58,27) Fumouze marka İHA ile 69'u (%45,69), ELISA ile 91'i (%60,26) ve İFA ile 91'i (% 60,26) pozitifti. WB doğrulama testine göre Siemens marka İHA'nın duyarlılığı %88,51, özgüllüğü %78,26, Fumouze marka İHA'nın duyarlılığı %73,26, özgüllüğü %87,23, ELISA'nın duyarlılığı %90,22, özgüllüğü %82,98 ve İFA'nın duyarlılığı %91,4, özgüllüğü %87,76 bulunmuştur. Serumların 92 (%61)'si kadın, 59 (%39)'u erkek hastaya aittir. İstatistiksel olarak kadın ve erkek arasında anlamlı bir fark saptanmadı (χ2=0,25, p= 0,62). Hastalar 3-86 yaş aralığındaydı ve yaş ortalaması 41 idi.
Özet (Çeviri)
Cystic echinococcosis (CE) is an infection caused by the larval form of Echinococcus granulosusClinical, radiological, pathological and serological findings should be evaluated together for the diagnosis of CE. The sensitivity and specificity of the serological tests may vary depending on the method used. In this study, we aimed to detect IgG antibodies specific to E.granulosus with indirect hemagglutination (IHA), enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) and indirect fluorescent antibody (IFA) and to confirm with Western Blot (WB) validation test as a gold standart test. In our study, the serum samples of 151 patients sent to our laboratory under the suspicion of KE were studied with ELISA, IFA and two different commercial IHA tests. The test results were evaluated with WB test used as the gold standard. Out of 151 patients, ELISA, IFA, Siemens IHA and Fumouze IHA were positive, respectively, 93(%61,6), 95(%63), 89(% 59) and 70(%46,35). According to WB test, sensitivity and specifity of ELISA, IFA, Siemens commercial IHA and Fumouze commercial IHA, were %90.22-%82.98, %91.4-%87.76, %88.51-%78.26 and %73.26-%87.23, respectively. Out of all patients, 92(%61) were female and 59(%39) were male. There was no statistically significant difference between men and women (χ2=0.25, p=0.62). The patients ages were between 3-86 and the mean age was 41.