Ortaokul öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları, beden saygısı ve sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları ile beden kütle indeksi arasındaki ilişki
The relationship between secondary school students' nutrition habits, body esteem, attitudes towards healthy eating and body mass index
  1. Tez No: 851134
  2. Yazar: MERVE BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma Manisa Şehzadeler İlçesi Spil Ortaokulunda öğrencilerin beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi, beden saygısı, sağlıklı beslenme tutumları ve BKİ arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipte olan çalışmamız Spil Ortaokuluna kayıtlı 316 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin boy ve ağırlık ölçümleri yapılmış araştırmacı tarafından hazırlanan anket ve Adölesanlar ve Yetişkinler İçin Beden Saygısı (BESAA) ölçeği ile Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum ölçeğinin (SBİTÖ) cevaplandırılması istenmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin annelerinden de veli anketinin cevaplandırılması istenmiştir. Tek değişkenli analizlerde çalışmaya katılan öğrencilerde beden saygısı ile BKİ arasında (p=0,001) ve annelerin BKİ ile öğrencilerin BKİ arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki vardır (p=0,001). Öğrenci cinsiyeti ve yaşa göre düzeltildiğinde annenin BKİ'nin 25 kg/m² ve üzerinde olması çocuğun kilolu ya da obez olmasını 2.2 kat arttırmaktadır (%95 GA 1.2-4.0). Beden saygısının yüksek olması ise öğrencilerde obezite için % 70 koruyucudur (OR=0.3, % 95 GA= 0.2-0.8). Fazla kiloluluk ve obezite için yapılan çalışmalarda annenin etkisi ve beden saygısı ilişkisi için ileriye yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmalarla risk faktörü daha kesin ortaya konarak girişimler planlanabilir ve çocukluk çağı obezitesinin önlenmesi için gerekli adımlar atılabilir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to specify the eating habits of students at Spil Middle School in the Şehzadeler District of Manisa, and to analyze the relationship between body esteem, healthy eating attitudes, and Body Mass Index (BMI). This cross-sectional study was carried out with 316 students registered at Spil Middle School. The students' height and weight measurements were taken, and they were asked to complete a survey drawn up by the researcher, together the Body Esteem Scale for Adolescents and Adults (BESAA) and the Attitude Scale for Healthy Nutrition (ASHN) scale. The mothers of the participating students were also asked to complete a parental questionnaire. In univariate analyses, a statistically significant relationship was found between body esteem and BMI among the participating students (p=0.001), as well as between mothers' BMI and students' BMI (p=0.001). When adjusted for student gender and age, having a maternal BMI of 25 kg/m² and on increases the likelihood of a child being overweight or obese by 2.2 times (95% CI 1.2-4.0). High body esteem is 70% protective against obesity in students (OR=0.3, 95% CI=0.2-0.8). Prospective studies should focus more on the influence of mothers and body esteem in studies on overweight and obesity. Based on these studies, interventions can be designed to take necessary steps for preventing childhood obesity.