Peptid nanotüp modifiye süperparamanyetik demir oksit nanopartiküllerin sentezi, karakterizasyonu ve uygulamaları
Synthesis, characterization, and applications of peptide nanotube modified superparamagnetic iron oxide nanoparticles
- Tez No: 851141
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Kimya, Biology, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nanotıp, son yıllarda tıp ve sağlık alanında büyük bir ilgi görmüştür ve bu alandaki araştırmalar hızla ilerlemektedir. Tıbbi araştırmaların ön safhalarında yer almaktadır. Uygulama alanlarıyla hastalıkların teşhis ve tedavisinde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Bu tez çalışmasında, nanotıp alanında kullanılmak üzere ilaç taşıyıcı ve manyetik rezonans görüntülemede kontrast arttırıcı etki gösterme potansiyelinde biyouyumlu süperparamanyetik demir oksit nanopartiküllerinin (SPION) sentezlenerek karakterize edilmesini ve biyolojik aktivitelerinin araştırılmasını kapsamaktadır. Tez kapsamında, peptit nanotüp (PNT) ile modifiye edilmiş SPION sentezi, karakterizasyonu ve nanotıp uygulamaları kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, Fe(acac)3 ve polimer ortamında süperparamanyetik demiroksit nanopartikül bileşiminde olan γ-Fe2O3-PEG sentezlenmiştir. Sonrasında kendiliğinden düzenleme tekniğiyle; nanopartiküllerin biyolojik sistemlerle etkileşimlerini iyileştirmek ve spesifik biyolojik hedeflere yönlendirmek için Leu-Gly dipeptidi ile fonksiyonalize (γ-Fe2O3-PEG-Leu-Gly) edilmiştir. Sentezlenen nanopatiküller, FTIR ve TEM ile karakterize edildi. Bu yöntemler sayesinde, sentezlenen fonksiyonalize SPION nanoyapıların şekil, boyut ve yüzey kimyası gibi önemli özellikleri hakkında kapsamlı ve detaylı sonuçlar elde edildi. Bu sonuçlar, nanoyapıların özelliklerinin anlaşılmasında ve bu alandaki çalışmalara yön verilmesinde büyük önem taşımaktadır. Ayrıca yine bu nanopatiküllerin; DPPH radikali söndürme, DNA kesim, antimikrobiyal, mikrobiyal hücre canlılık inhibisyonu, biyofilm inhibisyonu gibi aktiviteleri araştırılıp elde edilen sonuçlar tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Nanomedicine has seen significant interest in the medical and healthcare field in recent years, with research in this area advancing rapidly. It stands at the forefront of medical research and holds the potential to revolutionize the diagnosis and treatment of diseases through its applications. This thesis focuses on the synthesis and characterization of biocompatible superparamagnetic iron oxide nanoparticles (SPIONs) for use in nanomedicine as drug carriers and as contrast enhancers in magnetic resonance imaging. The thesis comprehensively addresses the synthesis, characterization, and nanomedical applications of peptide nanotube (PNT) modified SPIONs. In the initial phase of the study, γ-Fe2O3-PEG was synthesized using Fe(acac)3 in a polymer medium to compose superparamagnetic iron oxide nanoparticles. Subsequently, these nanoparticles were functionalized with Leu-Gly dipeptide using a self-assembly technique to improve interactions with biological systems and to target specific biological sites (γ-Fe2O3-PEG-Leu-Gly). The synthesized nanoparticles were characterized using FTIR and TEM, providing comprehensive and detailed insights into critical properties such as shape, size, and surface chemistry of the functionalized SPION nanomaterials. These results are of great significance in understanding the characteristics of nanomaterials and guiding further research in this field. Additionally, the activities of these nanoparticles, including DPPH radical scavenging, DNA cleavage, antimicrobial, microbial cell viability inhibition, and biofilm inhibition, were investigated, and the results were discussed.