Tekstil ile güçlendirilmiş prefabrik elemanların analizi
Analysis of textile reinforced prefabricated elements
- Tez No: 851147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN TEOMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sunulan tez çalışması, gün geçtikçe daha fazla alanda kullanılmaya başlanan yüksek çekme ve korozyon dayanımına sahip tekstil donatıları ele almaktadır. Bu donatıların mekanik özellikleri ayrıntılı bir şekilde tanımlanmış, aynı zamanda tekstil donatı ile takviye edilmiş elemanlara yönelik hesap yöntemleri sunulmuştur. Geleneksel betonarme hesapları üzerinde yapılan değişikliklerle birlikte, hesaplar tekstil takviyelere uygulanmıştır. Teorik hesap yöntemleri kullanılarak, tekstil ile takviye edilmiş prefabrik yapı elemanları tasarlanmıştır. Bu elemanların tasarımları aynı zamanda geleneksel çelik takviyeli elemanlarla karşılaştırılarak, ağırlık ve maliyet açısından değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, tekstil takviyeli yapı elemanlarının çelik elemanlara göre daha küçük kesit alanlarına ihtiyaç duyduğunu ve bu sayede toplam ağırlığın azaldığını göstermiştir. Bu durum, yapı elemanlarının ölü yükünün azaltılabileceği ve dolayısıyla yapıya daha az deprem kuvveti etkisi yapabileceği anlamında gelmektedir. Ancak, tekstil takviyeli prefabrik elemanların toplam maliyetinin çelik takviyeli elemanlara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu karşılaştırma sonuçlarına, tez kapsamında verilen daha önceden yapılmış tekstil beton örneklerine ve bu konuda yapılan çalışmalara dayanarak, tekstil donatıların prefabrik yapı elemanlarında çelik donatı yerine kullanılmasının, yapı sektöründe önemli potansiyellere sahip olduğu ve gelecekte bu alanda daha fazla kullanım bulabileceği öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The presented thesis focuses on the increasingly widespread use of high-tensile and corrosion-resistant textile reinforcements. The mechanical properties of these reinforcements are meticulously defined, and calculation methods for elements reinforced with textiles are provided. Modifications to traditional reinforced concrete calculations are applied to account for textile reinforcements. Using theoretical calculation methods, prefabricated structural elements reinforced with textiles are designed. The designs of these elements are then compared with traditionally steel-reinforced elements, evaluating them in terms of weight and cost. The results indicate that textile-reinforced structural elements require smaller crosssectional areas compared to steel elements, resulting in reduced overall weight. This suggests a potential reduction in dead loads on structural elements and, consequently, a diminished seismic impact on the structure. However, it is noted that the total cost of textile-reinforced prefabricated elements is higher than that of steel-reinforced elements. Drawing upon previously conducted studies on textile-reinforced concrete examples provided within the scope of the thesis, these comparative results suggest that the use of textile reinforcements in prefabricated structural elements, instead of steel reinforcements, holds significant potential in the construction industry and may find increased utilization in the future.