Tekstil takviyeli harç şeritler ile güçlendirilmiş betonarme kirişlerin tersinir tekrarlanır deprem yüklemesi etkisi altındaki davranışlarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the behavior of reinforced concrete beams strengthened with textile reinforced mortar strips under reversable repeated earthquake loading
- Tez No: 894046
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ANIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mekaniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son yıllarda yaşanan depremler sonrasında ciddi can ve mal kayıpları meydana gelmiştir. Bu Depremler sonrasında betonarme yapılar üzerinde yapılan incelemelerde betonarme kirişlerin hasar alma nedenleri içerisinde kesme dayanımı yetersizliği ön plana çıkmaktadır. Kesme dayanımı yetersizliği bulunan betonarme kirişlerin tersinir tekrarlanır deprem yüklemesi etkisi altındaki performanslarının artırılması için geliştirilecek etkin, kısa sürede kolay uygulanabilen, çok karmaşık işçilik gerektirmeyen, maliyeti düşük, çevre şartlarına karşı dayanımlı ve durabilitesi yüksek bir güçlendirme yöntemine gereksinim olduğu görülmüştür. Günümüzde yeni yapılaşmanın hızlanmasının yanı sıra mevcut betonarme yapıların iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi konusu büyük önem kazanmaya başlamıştır. Bunun nedeni; yaşlanma, çevre koşulları, bakım eksikliği ve mevcut tasarım kuralları olarak sayılabilir. Güçlendirme yöntemlerinin temel amacı uygun maliyet ve sürdürülebilirliktir. Bu bağlamda tekstil takviyeli harç şeritler öne çıkmaktadır. TRM, düşük maliyetlidir, işçiler için dosttur, ısı geçirgenliği düşüktür, yangına dayanıklıdır, beton ve duvar alt tabaka malzemeleriyle uyumludur ve ıslak yüzeylere veya düşük sıcaklıklarda uygulanabilir. Bu çalışmada, dördü referans numune ve on altısı güçlendirilmiş numune olmak üzere yirmi adet deney elemanı üretilerek tersinir tekrarlanır depren yüklemesi etkisi altındaki davranışları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, serious loss of life and property has occurred after earthquakes. In the investigations carried out on reinforced concrete structures after these earthquakes, inadequate shear strength comes to the forefront among the causes of damage to reinforced concrete beams. It is seen that reinforced concrete beams with shear deficiency are subjected to a strength method that is effective, easy to apply in a short time, does not require very complex fatigue, has low cost, is resistant to environmental conditions and has high durability, to be developed for its performance under the effect of reversible and repeated earthquake loading. Nowadays, in addition to the acceleration of new construction, the improvement and strengthening of existing reinforced concrete structures has gained great importance. The main objective of retrofitting methods is cost-effectiveness and sustainability. In this context, textile reinforced mortar strips stand out. TRM is low cost, worker friendly, low thermal transmittance, fire resistant, compatible with concrete and wall substrate materials and can be applied on wet surfaces or at low temperatures. In this study, twenty test specimens, four reference specimens and sixteen reinforced specimens, were fabricated and their behavior under reversible repeated earthquake loading was compared.