Farklı adsorbentler kullanılarak kristal viyole gideriminin incelenmesi
Investigation of crystal violet removal using different adsorbents
- Tez No: 851154
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ERŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, boyar bir kirletici olan kristal viyolenin giderimi hidroksiapatit ve kompozitleri kullanılarak gerçekleştirilen adsorpsiyon deneyleri detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Kristal viyole, çeşitli endüstrilerde yaygın olarak kullanılan bir katyonik boyar madde olarak bilinir ve çevresel endişelere neden olan sulu çözeltilerden uzaklaştırılması gereken bir madde olarak öne çıkar. Bu araştırmanın temel amacı, kristal viyolenin hidroksiapatit ve kompozitleri üzerindeki adsorpsiyon sürecini derinlemesine analiz etmek ve anlamaktır. Deneysel prosedürler, hidroksiapatit ve kompozitlerin sentezi ile başlamış, ardından bu malzemelerin yapısal ve morfolojik özelliklerinin karakterizasyonunu içermiştir. Kesikli adsorpsiyon deneyleri, kristal viyolenin bu malzemeler üzerindeki adsorpsiyon kapasitesini ve kinetiğini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Adsorpsiyon süreci üzerinde etkisi olan pH, sıcaklık ve başlangıç boyar konsantrasyonu, sistematik bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, kristal viyolenin hidroksiapatit ve kompozitleri üzerinde etkili bir şekilde adsorbe olduğunu göstermektedir. Adsorpsiyon izoterm ve kinetik modeller, deneysel verilerin yorumlanması için kullanılmıştır. Ayrıca, farklı faktörlerin adsorpsiyon verimliliği üzerindeki etkisi detaylı bir şekilde tartışılmıştır. Sonuç olarak hidroksiapatit ve kompozitlerinin kristal Viyole'nin sulu çözeltilerden uzaklaştırılması verimli olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the examination of the adsorption behavior of crystal violet using hydroxyapatite and its composites. Crystal violet, a cationic dye, is widely employed in various industries, and its removal from aqueous solutions is of environmental concern. Hydroxyapatite, a calcium phosphate compound, and its composites have been recognized for their effective adsorption capabilities. The aim of this research is to analyze and understand the adsorption process of crystal violet on hydroxyapatite and its composites. Experimental procedures involve the synthesis of hydroxyapatite and composites, followed by the characterization of their structural and morphological properties. Batch adsorption experiments are conducted to investigate the adsorption capacity and kinetics of crystal violet on these materials. The influence of various parameters such as pH, temperature, and initial dye concentration on the adsorption process is systematically studied. The results reveal the efficient adsorption of crystal violet on hydroxyapatite and its composites. The adsorption isotherms and kinetic models are employed to interpret the experimental data and provide insights into the underlying mechanisms. The impact of different factors on the adsorption efficiency is discussed, offering valuable information for the potential application of hydroxyapatite and composites in the removal of crystal violet from aqueous solutions.