Lokal geoit üzerine C sharp programlama dilinde uygulama
Programming language appplication in C sharp on local geoid
  1. Tez No: 447073
  2. Yazar: MURAT ÇAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE AĞCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yükseklik sistemleri jeodezik araştırmaların en önemli çalışma konularından bir tanesidir. Çünkü köprü, baraj, viyadük, yol, demiryolları, hava yolları gibi farklı mühendislik alanlarını da ilgilendiren uygulamalarda yüksek doğruluklu yükseklik bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Yüksek doğruluklu ölçmeler GNSS teknolojisi ile birlikte elde edilmesine rağmen GNSS ile matematiksel bir anlamı olan elipsoidal yükseklikler elde edilmektedir. Mühendislik uygulamalarında ise fiziksel bir anlam ifade eden ortometrik yükseklikler kullanılmaktadır. Bu nedenle, elipsoidal yüksekliklerin ortometrik yüksekliklere dönüştürülmesi gerekmektedir. Bunun içinde hem elipsoidal hem de ortometrik yüksekliği bilinen noktalardan yararlanılarak lokal geoit profilleri belirlenmelidir. Bu çalışmada, geoit profilinin modellenmesi için kullanılan, Ağırlıklı Aritmetik Ortalama ile Enterpolasyon, Polinom katsayıları ile Enterpolasyon, Multikuadratik ve Kriging yöntemleri ayrıntılı olarak anlatılarak C Sharp programlama dilinde geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Height systems is one of the most important subjects of study of geodetic research. Because bridges, dams, viaducts, roads, railways, airways, such as the application of different interests in the field of engineering knowledge is needed for high-precision height. High-precision measurements GNSS technology with despite a GNSS ellipsoidal heights in the mathematical sense is obtained. In a physical sense engineering practices are used by known height. Therefore, it is necessary to convert ellipsoidal heights to orthometric heights. local geoit profiles should be set using the points of known ellipsoidal and orthometric heights as well as in it. In this study, used for modeling the geoit profile interpolation Weighted Mean, Interpolation polynomial coefficients, multiquadratic and Kriging methods have been developed in C Sharp programming language, explained in detail.