İlköğretim okullarının program araştırması ve eski okulların yeni programa fiziksel adaptasyonunun sağlanması
Searching of programmes for 8-year primary education schools and ensuring the physical adaptation of former primary schools to the new programme
  1. Tez No: 85118
  2. Yazar: DİLŞAD YANGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN AKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET İnsanoğlunun yeryüzünde varoluşundan itibaren eğitim ve öğretim onun yaşantısının önemli bir bölümü haline gelmiştir. İnsanlar toplu yaşamada ilerledikçe bireysel eğitimden teşkilatlı eğitime doğru bir ilerlemede bulunmuş olup, bu ilerleme süreci günümüzde okullaşmayı eğitim ve öğretime eşdeğer hale getirmiştir. Okul mekanları eğitim ve öğretim programlarına paralel olarak gelişmiştir. İlkel programlara basit okul mekanları cevap verirken, günümüzde modern eğitim programlarına, modern okul mekanları oluşturulmaktadır. Eğitim giderleri göçebe ve aşiret halinde yaşayan küçük toplumlarda varlıklı kişilerce karşılanırken günümüzde bu ihtiyaçlar, devletlerin bütçelerinde önemli yer tutmaktadır. Ulusumuzun eğitim geçmişi en eski uluslarla beraber beş bin yıllık bir tarih süreci içinde yer alır. İlk çağ Orta Asya Türk devletlerinde genel kültür ve töre eğitimi yaşlı ve tecrübeli bilgeler tarafından verilirdi. Göktürk ve Uygur alfabesi Türklerde eğitim sisteminin önemli birer kanıtıdır. Anadolu Türklüğünde ise günümüze kadar ayakta kalan eserler eğitimin sıbyan mektepleri ile başladığını, Rüşdiye, İdadi, Sultani, Medrese, Darul Fünun ve üniversiteler ile devam ettiğini göstermektedir. Çağımızda ileri uluslar en büyük yatırımı insanma yapmaktadır. Modern insan çağın en son teknolojisinden yararlanan insandır. Ülkemiz eğitiminde bu yönü ile ilköğretimin sekiz yıla çıkarılması, kaliteli insan yetiştirme ihtiyacındandır. Ülkemizin son yıllardaki en önemli sorunları arasında yer alan sekiz yıllık ilköğretim uygulamasında beş yıllık ilköğretimin sekiz yıla çıkarılması ile program uygulama, okul mekanlarının yetersizliği önemli birer sorun olarak devam etmektedir. Bu sorunlar, mevcut ilkokulların birtakım fiziksel değişiklerle sekiz yıllık programa adaptasyonu, ya da yeniden okul mekanları yapımı Ue çözülebilir. Kısa süreli ve geçici çözüm ise, Taşımak Eğitim olabilir. Ülkemizde yerleşim birimleri ve nüfusa paralel olarak yapılacak imar planlarında, okul binaları da ileriye dönük olarak düşünülmeli, çok amaçlı kolay değişebilir, esneklik özelliği olan, büyüyebilme kolaylığına sahip binalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT From the very beginning of mankind, education and training has been the most important part of his life. It is a fact that; as soon as he has started living as communities, he made a visible change from self education to organized education and schools became as important as education and training. School spaces are developed parallel to the education and training programmes. Although simple school spaces can be available for primitive programmes, today it is necessary to build modern education programmes. On the other hand; in small communities such as nomads and tribes, the education expenditures have become the very important part of National Budgets. The history of our education goes back to almost five thousand years. In antiquity Middle - Asia Turkish States cultural and traditional education was given by old and experienced wise man. Göktürk and Uygur Alphabets are the important evidences of Turkish Education Systems. Traces remained from Anatolian States show that education has been started with Sibyan Schools and continued by Rüşdiye, İdadi, Sultani, Medrese, Darul Ffinun and universities. In this century, developed countries make the greatest investment on human beings. We know that, modern societies use the latest technologies of our century. And in order to have qualified brains it is necessary to raise our primary education to 8 year. 8 year primary education has been one of the most important problems, in the last few year. Because of the inadequacy of school spaces, raising the 5 year primary education to 8 year and applying the programme, still remain as the primary problem. These problems can be solved by the adaptation of present schools to 8 year primary education by making necessary physical changes or building new school spaces. Meanwhile, a temporary and current solution might be Transport Education. While designing city plannings parallel to population and settlement, it is necessary to consider the schools in wide spectrum. School buildings must be multi-purposed, flexible and easily enlarged.