Yeniliman serpantinitinin yaşı ve yerleşim kinematiği, Karaburun-İzmir
Age and emplacement kinematics of yeniliman serpentinite, karaburun-İzmir
- Tez No: 851174
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Menderes Masifi, Likya Napları ve Bornova Filiş Zonu Ege Bölgesi'nin ana tektonik kuşaklarını oluşturmaktadır. Aynı zamanda Türkiye'nin en batısında, Karaburun Yarımadası'nda, Karaburun Kuşağı olarak adlandırılan, Kambro Ordovisiyen'den Miyosen'e kadar değişik yaştaki çeşitli kaya birimlerinden oluşan birlik de yer almaktadır. Karaburun Kuşağı kayaları içerisinde tektonostratigrafik olarak en üstte Yeniliman serpantiniti yer almaktadır. Yeniliman serpantiniti, Karaburun Kuşağı kayalarının en alt seviyesinde yer alan Küçükbahçe Formasyonu'nu tektonik olarak üzerlemektedir. Bu serpantinit tektonik dilimi yeniden incelenmiş ve 1/10.000 ölçeğinde jeolojik haritası yapılmıştır. Yeniliman serpantinitin alt dokanağı boyunca taban metamorfik kayaçları gözlenmiş ve haritalanmıştır. Taban metamorfik kayaçlarından kinematik analiz amaçlı yönlü örnek alınmış, çizgisel ve asimetrik yapılar ölçülmüştür. Serpantinit birimi içerisindeki katmansı ve dayk yapısındaki gabroyik kayaçlardan jeokronolojik, jeokimyasal ve petrografik analiz amaçlı kaya örneklemesi yapılmıştır. Gabroyik kayaçlar içerisinden ayrılan zirkon minerallerinin U-Pb radyometrik yaş tayini yapılmıştır. Jeokimyasal ve jeokronolojik analizler neticesinde gabroyik kayaçların yaklaşık 72 milyon yıl önce, Geç Kretase döneminde, okyanusal kabuğun ada yayı ortamında oluştuğu ortaya konmuştur. Yapılan saha gözlemleri, mezoskopik ve mikroskobik ölçekteki kinematik veriler ışığında ve bölgesel rotasyon gözardı edildiğinde, Yeniliman serpantinit biriminin bugünkü konumuna kuzeye doğru taşınarak geldiği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Menderes Massif, Lycian Nappes and Bornova Flysch Zone are main tectonic belts of Aegean region in west Turkiye. Also, Karaburun Belt is located to the Karaburun Peninsula, at the westernmost part of Aegean region. Karaburun Belt is composed of various rock units of different ages from Cambro-Ordovician to Miocene. Yeniliman serpentinite tectonically overlies the Küçükbahçe Formation, which is lowermost part of rock units of Karaburun Belt. Where this serpentinite tectonic slice observed was reviewed and mapped geologically as scale of 1/10000. Metamorphic sole rocks were observed and mapped along the lower contact of Yeniliman serpentinite. Oriented rock samples were taken from the metamorphic sole rocks for kinematic analysis, linear and asymmetric structures were measured. Rock samples was taken from the gabbroic rocks presenting layer-like and dyke-like structures within the serpentinites for geochronological, geochemical and petrographic analysis. U-Pb radiometric age determination was made on zircon minerals separated from gabbroic rocks. As a result of geochemical and geochronological analyses, it was revealed that gabbroic rocks were formed at island arc tectonic setting in the 72 Ma Late Cretaceous period. Based on field observations and kinematic data at mesoscopic and microscopic scales, it was figured out that the Yeniliman serpentinite unit moved northward to its current location when regional rotation is ignored.