Pandeminin bir üniversite hastanesindeki iş kazalarına etkisi
The effect of the pandemic on occupational accidents in a university hospital
  1. Tez No: 851182
  2. Yazar: İSMAİL CAN ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALPARSLAN ERGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sağlık işkolu, hem toplum için gereksinimi hem de ülkemizdeki işgücüne katılım payı açısından önemli işkollarından biridir. Aynı zamanda yapılan işlerin niteliği gereği birçok meslek dalını kapsamakta ve çeşitli tehlike ve riskleri (fiziksel, kimyasal, biyolojik, psikososyal ve ergonomik) barındırmaktadır. Müdahale edilmeyen her bir tehlike ve risk sağlık çalışanlarının sağlığını ve güvenliğini bozarak iş kazaları ve meslek hastalıklarına neden olabilir. Sağlık işkolunda gerçekleşen iş kazaları, mortalite ve fatalitelerinin yüksek olmamasına karşın, iş kazası sonucu HIV, Hepatit B, Hepatit C vb. hastalıklara neden olması açısından önemlidir. 24 saat çalışılan sağlık işkolunda genel olarak stresli ve hızlı çalışma ortamı çalışanlar üzerindeki iş yükünü arttırmaktadır. Buna ek olarak günümüzde tüm sağlık çalışanlarının mücadele ettiği Covid-19 pandemisi de hastalığın yayılım hızına karşın kısıtlı imkanlarla müdahale, artan hasta yükü ve uzayan süreç anlamında çalışanlarda ayrıca iş yüküne neden olmaktadır. Bu bağlamda Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi'nde (İSGB), Covid-19 pandemisi öncesinde ve pandemi sürecinde kaydedilen iş kazası verileri kullanılarak yapılan çalışmada pandemi öncesindeki dört yıl ve pandeminin ilk yılındaki iş kazası sıklık hızındaki değişimler, hastanede tedavi hizmeti sunulan birimlerdeki değişimler ve buna bağlı olarak sağlıkta işgücünün belli meslek grupları ile sınırlandırılması gibi bir çok değişkenin pandemiden etkilenerek günümüz açısından eskisinden daha farklı bir bakış açısıyla şekillendiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Healthcare industry is one of the important business lines in terms of both its needs for society and its share of labor force participation in our country. At the same time, due to the nature of the work done, it covers many professions and contains various hazards and risks (physical, chemical, biological, psychosocial and ergonomic). Every untreated danger and risk may impair the health and safety of health workers and cause work accidents and occupational diseases. Although occupational accidents, mortality and fatalities in the health sector are not high, HIV, Hepatitis B, Hepatitis C etc. as a result of work accidents. important in causing disease. In the health sector, which works 24 hours a day, the stressful and fast working environment increases the workload on the employees. In addition, the Covid-19 pandemic, which all healthcare professionals are struggling with today, causes additional workload in the sense of intervention with limited means, increasing patient load and prolonged process despite the spread of the disease. In this context, in the study conducted in Dokuz Eylül University Hospital Workplace Health and Safety Unit (İSGB), using the work accident data recorded before the Covid-19 pandemic and during the pandemic, the changes in the frequency of occupational accidents in the four years before the pandemic and in the first year of the pandemic, the changes in the hospital treatment service. It is possible to say that many variables such as the changes in the units and the limitation of the health workforce to certain occupational groups have been affected by the pandemic and are shaped from a different perspective than before.