Derin öğrenme yöntemleri ile tomografi görüntülerinden kapalı açılı glokom göz hastalığının sınıflandırılması
Classification of closed-angle glaucoma eye disease from tomography images with deep learning methods
  1. Tez No: 851183
  2. Yazar: FATİH TEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KAYNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Göz Hastalıkları, Computer Engineering and Computer Science and Control, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka ve Veri Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada bir derin yapay zekâ modelinin kullanılması yoluyla kapalı açılı glokomun saptanması ve sınıflandırılmasına yeni ve gelişmiş bir yaklaşım sunulmaktadır. Giriş verileri olarak Ön Segment Optik Koherens Tomografi (AS-OCT) görüntülerini kullanarak geliştirilen model, %95'lik yüksek bir genel doğruluk sergilemiştir. Metodoloji, kapalı açılı glokomun yüksek derecede hassasiyetle otomatik olarak tanımlanmasına ve sınıflandırılmasına olanak tanıyan en son teknolojiye sahip derin öğrenme tekniklerinin entegrasyonunu içermektedir. Bu araştırmanın bulguları, oftalmik teşhislerde yapay zekânın uygulanmasına ilişkin giderek artan literatüre katkıda bulunmayı ve oküler patoloji alanında daha iyi klinik karar verme ve hasta sonuçları için umut verici çıkarımlar sunmayı hedeflemektedir. Sınıflandırma için toplamda 1600 adet AS-OCT görüntüsü ile geliştirilen model performans değerleri, peripapiller OCT görüntülerinin, glokomun peripapiller tabaka haritalarında oldukça iyi bir sonuç verdiğini ve glokomun erken safhada yakalanması için kullanılmasını desteklemektedir. Geliştirilen yöntem ile AS-OCT görüntülerinin kapalı açılı glokom tespitinde ve teşhisinde doktorlara yardımcı olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study introduces an enhanced paradigm for the detection and classification of closedangle glaucoma, leveraging a sophisticated deep artificial intelligence model. Notably, the model, constructed with Anterior Segment Optical Coherence Tomography (ASOCT) images, attains an high overall accuracy of 95%. The methodology encompasses the incorporation of cutting-edge deep learning techniques, enabling the automated and precise identification and classification of closed-angle glaucoma. The research findings aims to contribute substantively to the burgeoning literature on the application of artificial intelligence in ophthalmic diagnostics, holding promise for improved clinical decisionmaking and enhanced patient outcomes in ocular pathology. The model's exemplary performance, evaluated with a dataset of 1600 AS-OCT images, particularly underscores the efficacy of peripapillary OCT images in generating robust peripapillary layer maps for glaucoma classification, thereby advocating for its utility in early-stage glaucoma detection. Ultimately, the developed methodology aspires to facilitate clinicians in the timely and accurate detection and diagnosis of closed-angle glaucoma utilizing AS-OCT images.