Soğutma kulelerinde ekonomikliğin incelenmesi
Researching the economicality of the cooling towers
  1. Tez No: 85119
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ YANGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP TEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Nemli hava - su ikilisinin kullanıldığı bir çok iklimlendirme sisteminde ısı ve kütle geçişi bir arada gerçekleşir. Nemli havadan ısı ve nem alınması, suyun ısısının havaya verilmesi ve bu sırada havamn nemindeki artış, havamn nemlendirilmesi bu konunun uygulamada karşılaşılan şekilleridir. Bu şekildeki ısı ve kütle transferlerinde su ile nemli hava, arada bir engel olması veya olmamasına göre doğrudan ya da dolaylı olarak temas halindedir. Nemli hava ile su arasında ısı ve kütle geçişi olan sistemlerin hesabında psikometrik tablo veya analitik ifadelerden yararlanılır. Bu nedenle, psikometrik tanım ve bağıntılar Bölüm 2 de verilmiştir. Doğrudan ısı ve kütle geçişinin söz konusu olduğu sistemlerden uygulamada en çok karşılaşılanı ters akışlı soğutma kulesi olduğundan, ters akışlı soğutma kulelerinin termodinamik ve ekonomiklik hesaplan için geliştirilen yöntemler Bölüm 3 de anlatılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Most of devices used in air conditioning applications are based on heat and mass transfers between moist air and water. Those transfer processes may be divided in two groups as direct contact processes and indirect contact processes. Cooling tower, air washer and spray dehumidifier may be expressed as examples of direct contact heat and mass transfer between the moist air and water. At the cooling and dehumidifying coils, indirect or induced heat and mass transfers occurs. In order to obtain thermodynamic properties of moist air, psychrometric tables and equations are used. In order to review psychrometric definitions of basic concepts and equations, Chapter 2 has been prepared. Direct contact heat and mass transfers between the moist air and water are realized by means of cooling of the water by atmospheric air, humidifying of air by injection of water and rejection of heat and humid from the air by using chilled water in pratical applications. Counter - flow cooling towers may be more important in these devices because of that is widely used in the practice. For these reason, counter flow cooling towers are examined in Chapter 3 that is based on thermodynamics and economical calculations of counter - flow cooling towers. x