Paralel kanal-PCI yerel yolu bağlantısının gerçeklenmesi ile ana bilgisayar sisteminin PCI uyumlu çevre birimlerinin kullanmasına yönelik bir sistem
Design and application of a new system for the interconnection of the parallel channel with the PCI local bus
- Tez No: 85120
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAHYA KARSLIGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışmada, IBM S/390 ana bilgisayar sistemlerinin paralel kanal giriş_çıkış altyapısının, kişisel bilgisayar sistemlerindeki PCI yerel yolu arasındaki fiziksel bağlantının gerçeklenmesi ve sistemler arası protokol farklılıklarının giderilmesi ile ana bilgisayar sistemlerinin, kişisel bilgisayar çevre birimlerini kullanması için yeni bir sistem geliştirilmiş ve sistemin tasarımında ve gerçeklenmesinde elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Geliştirilen sistemin tasarımında, yerilıaberleşmesinde farklı topolojiye ve protokole sahip yapılar arasında geçişin sağlanmasına benzer bir yaklaşımla kolay tasarlanabilir, gerçekleştirilebilir, genişletilebilir ve test edilebilir obuası amacıyla katman modelinden yararlanılmıştır. Sistemde olması istenen özellikler ve fonksiyonlar katman yapısına göre değerlendirilip sınırlandırıldığında fiziksel katman, protokol katmanı, dönüşüm katmanı ve uygulama katmanı olarak isimlendirilen 4 katmana ihtiyaç olduğu belirlenmiştir. Fiziksel katman ile, paralel kanal ve PCI yerel yolu arasındaki elektriksel bağlantı sağlanmıştır. Protokol katmanında, fiziksel katmandan gelen sinyaller değerlendirilmiş ve anlamlı hale getirilmiştir. Dönüşüm katmanında kişisel bilgisayar sistemlerindeki çevre birimleri ile ana bilgisayar sistemlerindeki çevre birimleri arasındaki yapısal ve fonksiyonel farklılıklar ortadan kaldırılmıştır. Uygulama katmam ise ana bilgisayar giriş_çıkış isteklerini ilgili kişisel bilgisayar birimlerinde başlatmak, yürütmek ve sonlandırmak amacı ile oluşturulmuştur. Katmanlar, bu tez çalışmasında geliştirilen özel donanım ve yazılımlar ile gerçeklenmiştir. Paralel kanal ile kanal protokolüne uygun olarak fiziksel bağlantıyı kurmak, veri aktarımını gerçekleştirmek ve benzeri işlemleri yürütmek amacıyla, programlanabilir donanımdan da yararlanılarak“Parallel Channel Interface Processor”(PCIP) olarak isimlendirilen özel bir birim tasarlanmış ve gerçeklenmiştir.Katmanlar için geliştirilen yazılım modüllerinin çalıştırılması, aralarında senkronizasyonun sağlanması, donanım ve yazılım kaynaklarına erişimin kontrol edilmesi ve bu kaynakların paylaştırılması amacı ile gerçek-zamanlı çalışmaya uygun, çoklu programlama (multiprogramming) ortamım destekleyen,“Service Processor Control Program”(SPCP) adı verilen özel bir kontrol programı gerçekleştirilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, a new system for the interconnection of the input / output subsystem of IBM S/390 mainframe systems, with the PCI local bus system of personal computers has been proposed. The proposed system enables mainframe systems to access PCI compliant I/O devices as they were directly attached to mainframes parallel channel I/O subsystem. For the design of the proposed system, a layered approach has been used, where the layer structure constructed is in analogy with layer structure found in interconnection of different topologies and protocols common to data communication applications. The layered approach facilitated the design, implementation, expansion and verification of the whole system. A classification of the functions that constitute the system revealed that 4 layers are needed. Namely, physical layer, protocol layer, conversion layer and application layer. Physical layer is developed to match the electrical characteristics of the parallel channel and PCI local bus. At protocol layer, the electrical signals received from the physical layer are converted into meaningful data. Conversion layer is built to accomplish the transparent conversion from mainframe peripherals to the PCI compliant peripherals, where their fucntional differences are balanced. Application layer is developed to handle I/O requests by supervising the initiation, execution and termination of them on PCI compliant peripherals. Special hardware and software, which has been developed in this thesis, has been used in the realization of the layers. A specific control unit, which is named“Parallel Channel Interface Processor”(PCIP) has been designed and implemented via programmable hardware to establish the physical link with the parallel channel, to transfer data to/from parallel channel and to accomplish similar tasks related to the parallel channel. xn“Service Processor Control Program”(SPCP), which supports a multiprogramming environment for real-time tasks, was also developed to supervise and synchronize the execution and interaction of software modules, responsible of the functioning of the layers, by ensuring correct resource sharing. xni