İnsan hakları açısından adli yardım
Legal aid from the human rights perspective
  1. Tez No: 851208
  2. Yazar: MUSA TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, adli yardımın insan haklarının geliştirilmesi ve korunmasındaki rolüne odaklanmaktadır. Çalışma, adli yardım ile etkili başvuru hakkı ve işkence ve kötü muamele yasağı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışmada, adli yardım hizmetlerinin insan hakları ihlallerini önleme ve düzeltmedeki önemini incelemekte ve adli yardım hizmetlerinin etkinliğini etkileyen zorlukları ve sorunları belirlemektedir. Çalışma, uluslararası insan hakları hukuku ve ilgili literatürün kapsamlı bir incelemesine ve ayrıca seçilen ülkelerdeki adli yardım hizmetlerinin vaka analizine dayanmaktadır. Bulgular, adli yardımın, özellikle marjinalleştirilmiş ve savunmasız nüfuslar için adalete erişimi ve insan haklarının korunmasını sağlamak için çok önemli olduğunu göstermektedir. Ancak, adli yardım hizmetlerinin etkinliği, finansman kısıtlamaları, farkındalık eksikliği ve yasal temsilin kalitesindeki farklılıklar nedeniyle engellenmektedir. Çalışma, artan finansman, gelişmiş farkındalık ve eğitim ve adli yardım sağlayıcılar için gelişmiş eğitim dahil olmak üzere bu zorlukların ele alınmasına yönelik öneriler sunarak sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the role of legal aid in promoting and protecting human rights. The study examines the relationship between legal aid, the right to an effective remedy and the prohibition of torture and ill-treatment. The research examines the importance of legal aid services in preventing and correcting human rights violations and identifies the challenges and issues that affect the effectiveness of legal aid services. The study is based on a comprehensive review of international human rights law and related literature, as well as a case study of legal aid services in selected countries. The findings show that legal aid is crucial to ensure access to justice and the protection of human rights, especially for marginalized and vulnerable populations. However, the effectiveness of legal aid services is hampered by funding constraints, lack of awareness and differences in the quality of legal representation. The study concludes by providing recommendations for addressing these challenges, including increased funding, improved awareness and training, and enhanced training for legal aid providers.