Ebeveynlerin doğayla ilişki düzeyleri ile çocuklarının doğayla bağlantı kurma eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between parents' level of connection with nature and their children's tendencies to connect with nature
  1. Tez No: 851209
  2. Yazar: SEMRA SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE CANAN DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveynlerin doğayla ilişki düzeyleri ile çocuklarının doğayla bağlantı kurmaya yönelik eğilimleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda“Ebeveynlerin doğayla ilişki düzeyleri ile çocuklarının doğayla bağlantı kurmaya eğilimleri arasında ne tür bir ilişki vardır?”sorusuna cevap aranmıştır. Yapılan çalışma, ilişkisel tarama modelinde nicel bir çalışmadır. Çalışmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Trabzon ilinde MEB'e bağlı anasınıfları, bağımsız anaokulları ve uygulama anasınıflarında eğitim görmekte olan çocuklar ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın örneklem grubunu ise 225 ebeveyn ve çalışmaya dahil edilen okul öncesi kurumlarına devam etmekte olan 60-72 aylık 225 çocuk oluşturmaktadır. Çalışmada, ebeveynlerden ve 60-72 aylık çocuklarından gerekli verileri toplamak için“Ebeveyn-Çocuk Demografik Bilgi Formu”,“ Ebeveyn Doğayla İlişki Ölçeği”,“ 60-72 Aylık Çocuklarda Doğayla Bağlantı Kurmaya Eğilim Ölçeği”ve“Doğada Yapılan Aktivitelere Dair Ebeveyn Görüşleri Anketi”kullanılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics v.26 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde T-Test ve ANOVA ; normal dağılım göstermeyen verilerin analizinde ise Mann Whitney-U ve Kruskall Wallis-H analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre yalnızca Doğayla İlişki Ölçeği ile çocuk yaşı değişkeni arasında negatif yönlü ve çok zayıf seviyede anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. (r=-0,179; p=0,037).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between parents' levels of relationship with nature and their children's tendency to connect with nature. For this purpose,“What kind of relationship is there between parents' level of relationship with nature and their children's tendency to connect with nature?”The answer to the question has been sought. The study is a quantitative study in the relational screening model. The population of the study consists of children and their parents who are educated in kindergartens affiliated to the Ministry of National Education, independent kindergartens and practice kindergartens in the 2021- 2022 academic year in Trabzon. In this context, the sample group of the study consists of 225 parents and 225 children aged 60-72 months who attend preschool institutions included in the study. In the study, to collect the necessary data from parents and their 60-72 month old children,“Parent-Child Demographic Information Form”,“Parent Nature Relationship Scale”,“60-72 Month Old Children's Tendency to Establish Connection with Nature Scale”and“Parent Opinions Survey on Activities in Nature”were used. " used. Data analysis was carried out using IBM SPSS Statistics v.26. T-Test and ANOVA in the analysis of normally distributed data; Mann Whitney-U and Kruskall Wallis-H analyzes were used to analyze data that did not ivhow normal distribution. According to the results of the study, it was determined that there was only a negative and very weak significant relationship between the Relationship with Nature Scale and the child age variable (r=-0.179; p=0.037).