Değişmeli Halkalar ve Modüller
Commutative Rings and Modules
  1. Tez No: 851225
  2. Yazar: AYTEN USTAMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BALKANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada değişmeli birim elemanlı halkalar ve modüller incelenmiştir. Beş bölümden meydana gelen çalışmanın ilk iki bölümünde konu ile ilgili temel tanımlar, teoremler verilmiştir. Halka ve modüllere, daha ileri kavram ve teoremler elde edebilmek için, bazı sonluluk koşulları eklemek gerekmektedir. Bunların en uygunu“Zincir koşulları”dır. Zincir koşulları halka ve modüllerin her ikisine de uygulanır. Üçüncü bölümde tamlık bölgesi, her ne kadar cisim değilse de onun bir cisme gömülebileceğini göreceğiz. Tamsayılar cümlesi ile rasyonel sayılar cümlesi buna bir örnektir. Dördüncü bölümde radikal, asal radikal ve Jacobson radikali incelenmiştir. Son bölüm ise Boole halkalarının incelenmesine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we will introduce commutative rings with identities and modules. These theses consist of five chapters. Chapters I and II contain an introduction with the basic definitions and theorems about the subject. Chain conditions apply to both rings and modules. In Chapter III, whether an integral domain is not a field, we will see that it can embed into a field. In Chapter IV, we will introduce radicals, prime radicals, and Jacobson radicals. In the last chapter, Boole rings have been examined.