Forecasting COVID-19 data in India using multiple machine learning algorithms
Çeşitli makine öğrenme algoritmaları kullanarak Hindistan'da COVID-19 verilerinin tahmin edilmesi
  1. Tez No: 851226
  2. Yazar: KAAN BARIŞ KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE YÜCEL KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, COVID-19 salgını sırasında Hindistan'daki ölüm oranı tahminlerinin kesinliğini artırmaya çalışmaktadır. Çeşitli modellerden ve değişen hiperparametrelerden yararlanan çalışma, tahminlerdeki doğruluğu artırmaya ve böylece etkili hükümet müdahalelerinin formüle edilmesine yönelik değerli iç görülere katkıda bulunmaya çalışmaktadır. Araştırma, alternatif modellerin ve hiperparametre konfigürasyonlarının titiz bir şekilde araştırılması yoluyla tahmin yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyor ve sonuçta gelecekteki potansiyel ölüm oranlarına ilişkin daha incelikli bir anlayış sağlamayı ve hükümet düzeyinde stratejik karar almayı geliştirmeyi hedefliyor.
Özet (Çeviri)
This thesis endeavours to enhance the precision of mortality rate predictions in India amid the COVID-19 pandemic. Leveraging diverse models and varying hyperparameters, the study strives to augment accuracy in forecasting, thereby contributing valuable insights for formulating effective government interventions. Through a meticulous exploration of alternative models and hyperparameter configurations, the research seeks to refine the predictive capabilities, ultimately aiming to provide a more nuanced understanding of the potential future death rates and improve strategic decision-making at the governmental level.