İn vivo yara modelinde nepeta cataria bitki özütü ile biyosentezlenmiş gümüş nanopartiküllerin yara iyileştirici etkisinin araştırılması
Investigation of wound healing effect of biosynthesized silver nanoparticles with nepeta cataria plant extract in an in vivo wound model
- Tez No: 851227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYDIN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yara iyileşme süreci, özellikle antimikrobiyal direncin artması nedeniyle önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Bu çalışmada, Nepeta cataria bitki özütü kullanılarak gümüş nanopartiküllerin çevre dostu bir yöntemle sentezlenmesi, karakterizasyonu ve gümüş nanopartiküllerin saf vazeline entegre edilmiş halinin sıçanlarda oluşturulmuş in vivo yara modeli üzerindeki iyileştirici etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda gümüş nanopartiküller Nepeta cataria (kedi nanesi) bitki özütü ile biyosentezlenmiş (Nc-AgNP) ve sentezlenen nanopartiküllerin UV-vis, FE-SEM, TEM, EDX ve XRD gibi yöntemlerle karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen Nc-AgNP'lerin UV-vis spektrofotometrede 438 nm dalga boyunda güçlü bir absorbans piki verdiği belirlenmiştir. Nc-AgNP'lerin FE-SEM ve TEM analizleri sentezlenen nanopartiküllerin küresel bir morfolojiye sahip olduğunu olduğunu göstermiştir. XRD analizi ile Nc-AgNP'lerin ortalama kristalit boyutu 15,74 nm hesaplandı. Aynı zamanda EDX spektrum analizi gümüş nanopartiküllerin göstergesi olan 3 keV'de baskın bir emisyon enerjisi sergilemiştir. Nc-AgNP'lerin yara iyileştirici özellikleri 4 gruba ayrılmış toplam 20 wistar albino erkek sıçanda oluşturulan yara modelleri üzerinde in vivo olarak değerlendirilmiştir. 10 günlük tedavi sonrası Vazelin+Nc-AgNP (Grup IV) tedavisi uygulanan grupta yara kapanma yüzdesi en yüksek düzeyde %94, silverdin (Grup II) uygulanan pozitif kontrol grubunda %89, vazelin uygulanan vehicle kontrol (Grup III) grubunda %70 ve negatif kontrol (Grup I) grubunda yaklaşık %64 oranında yara kapanma yüzdesi belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında Nepeta cataria bitki özütü kullanılarak sentezlenen Nc-AgNP'lerin yara iyileştirmesini destekleme ve hızlandırma açısından umut vaat edici olduğu düşünülmekte ve beraberinde detaylı toksisite çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The wound healing process has become an important health problem, especially due to the increase in antimicrobial resistance. In this study, it was aimed to synthesize and characterize silver nanoparticles with an environmentally friendly method using Nepeta cataria plant extract and to investigate the healing effects of silver nanoparticles integrated into pure vaseline on the in vivo wound model created in rats. For this purpose, silver nanoparticles were biosynthesised (Nc-AgNP) with Nepeta cataria (catnip) plant extract, and the synthesised nanoparticles were characterised by methods such as UV-vis, FE-SEM, TEM, EDX and XRD. It was determined that the synthesised Nc-AgNPs gave a strong absorbance peak at 438 nm wavelength in the UV-vis spectrophotometer. FE-SEM and TEM analyses of Nc-AgNPs showed that the synthesised nanoparticles had a spherical morphology. Based on XRD analysis, the average crystallite size of Nc-AgNPs was calculated at 15,74 nm. At the same time, EDX spectrum analysis exhibited a dominant emission energy at 3 keV, indicative of silver nanoparticles. The wound healing properties of Nc-AgNPs were evaluated in vivo on wound models created in a total of 20 Wistar albino male rats, divided into 4 groups. After 10 days of treatment, the highest wound closure rate was 94% in the Vaseline+Nc-AgNP (Group IV) treatment group, 89% in the positive control group where silverdin (Group II) was applied, 70% in the vehicle control (Group III) group where vaseline was applied, and approximately 64% in the negative control (Group I) group. In light of the results obtained, Nc-AgNPs synthesised using Nepeta cataria plant extract are thought to be promising in terms of supporting and accelerating wound healing, and detailed toxicity studies are needed.