1992-2020 yıllarında yenilenebilir enerji için uygulanan kamu teşviklerinin değerlendirilmesi: Bir panel veri analizi
An evaluation of public incentives for renewable energy between 1992-2020
  1. Tez No: 851274
  2. Yazar: PELİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Enerji talebindeki artışa bağlı olarak ortaya çıkan enerji krizleri ile enerji kullanımının yarattığı karbon salınımına bağlı küresel ısınma ve iklim değişikliğine çare olarak uluslararası arena yenilenebilir enerjiyi sunmuştur. Ardından çoğu ülke yenilenebilir enerji üretiminin artırılması ve yaygınlaştırılması için teşvik politikaları uygulamaya başlamıştır. Ancak tüm uygulama ve söylemlere rağmen yenilenebilir enerjinin artış hızı beklentileri karşılamamaktadır. Bu tezde; yenilenebilir enerjinin uluslararası politikalar açısından tarihsel gelişimi aktarılacak, gelişmiş ülkelerin yenilenebilir enerji tercihlerinin diğer ülkelerin politika yapım sürecine etkisi değerlendirilecek ve yenilenebilir enerji politikaları kamu tercihi teorisi açısından ele alınacaktır. 1992-2020 yılları arasında 33 ülke için yapılan panel veri analizinde teşvik politikalarının yenilenebilir enerjinin büyüme oranına anlamlı düzeyde olumlu etkisinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy has been presented by the international area as a solution to the energy crises that arise due to the increase in energy demand and to the global warming and climate change due to the carbon emissions caused by energy use. Then, most countries started to implement incentive policies to increase and deploy renewable energy production. However, despite all the practices and discourses, the rate of renewable energy production does not meet the expectations. In this thesis, it has conveyed the historical development of renewable energy in terms of international policies and the effect of the renewable energy policies of developed countries on the policy making process of other countries and renewable energy policies in terms of public choice theory will be discussed. In the panel data analysis conducted for 33 countries between 1992-2020, incentive policies did not have a positive effect on the growth rate of renewable energy.