Uluslararası telekomünikasyon sektörünün etkinliğinin araştırılması
Exploring the efficiency of the international telecommunications sector
- Tez No: 851275
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL GÖKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Management Information Systems, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Telekomünikasyon sektörünün ekonomideki yerinin giderek artması ve diğer sektörlerle iş birliklerinin çeşitlenmesi onu parlayan bir sektör haline getirmiştir. Bu doğrultuda son yıllardaki telekomünikasyon alanındaki literatür oldukça çeşitlenmiştir. Bu tez çalışmasında telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren mobil ağ operatörlerinin finansal, çevresel ve inovasyon açısından etkinlikleri veri zarflama analizinin yöntemlerinden biri olan Süper Aylak Tabanlı Etkinlik Modeli kullanılmıştır. 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan çalışmamızda, Finansal modelde 22 mobil ağ operatörü, Çevre modelinde 22 mobil ağ operatörü analize dahil olurken inovasyon modelinde 9 mobil ağ operatörü analize dahil olmuştur. Elde edilen sonuçlar literatür çalışmaları ile paralellik göstermiştir. Çalışmanın ampirik sonuçlarına baktığımızda, Çevre modelinde mobil ağ operatörlerinin yenilenebilir ya da yeşil enerjiye geçmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing role of the telecommunication sector in the economy and the diversification of its cooperation with other sectors have made it a shining sector. Accordingly, the literature in the field of telecommunication sector in recent years has become quite diversified. In this thesis, the financial, environmental and innovation efficiency of mobile network operators in the telecommunication sector is analyzed using the Super Slack Based Efficiency model which is one of the methods of data envelopment analysis. In our study covering the years 2020 and 2021, 22 mobile network operators were included in the financial model, 22 mobile network operators were included in the analysis in the environmental efficiency model, while 9 mobile network operators were included in the analysis in the innovation model. The results obtained were in line with the literature studies. When we consider theempirical results of the study, it is revealed that mobile network operators should switch to renewable or green energy in the environmental efficiency model.