Demokratik katılım ve gelir dağılımı
Democratic participation and income distribution
- Tez No: 851278
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL AKÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada demokratik katılım ve gelir dağılımı eşitsizliği ilişkisi Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve aday ülkeler özelinde 2000-2020 yıllarını kapsayacak biçimde GMM yöntemiyle araştırılmıştır. Demokratik katılım göstergesi olarak söz hakkı ve hesap verebilirlik değişkeni ve eşitsizlik göstergesi olarak Gini değişkeni tercih edilmiştir. Bulgular demokratik katılım ve eşitsizlik arasında U şeklinde bir ilişkinin varlığına işaret etmektedir. Bu durum demokratikleşme değişkeninin eşik değerin üzerinde eşitsizliği daha fazla azaltamadığı ve aksine yükselttiği şeklinde yorumlanmaktadır. Buna karşın farklı demokratikleşme göstergeleri açısından bu durum doğrulanamamakla birlikte diğer demokratikleşme göstergelerinin de eşitsizliği anlamada yararlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öte yandan, ekonomik büyüme, ticari açıklık, işsizlik ve Avrupa Birliğine üyelik gibi değişkenlerin eşitsizlikle baş etmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between democratic participation and income inequality is investigated with the GMM method for the European Union member and candidate countries for the period 2000-2020. The variables of voice and accountability are used as democratic participation indicators and the Gini variable is used as inequality indicator. The findings indicate the existence of a U-shaped relationship between democratic participation and inequality. This is interpreted as the democratization variable cannot further reduce inequality above the threshold value, but on the contrary, it increases it. On the other hand, although this cannot be confirmed for different democratization indicators, it is concluded that other democratization indicators are also useful in understanding inequality. On the other hand, variables such as economic growth, trade openness, unemployment and membership to the European Union are considered to be effective in dealing with inequality.