Kanser hastalarında finansal toksisite düzeyi ve sağlık sistemine güven arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between financial toxicity level and trust in the health system among cancer patients
- Tez No: 851286
- Danışmanlar: PROF. DR. AFSUN EZEL ESATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çalışmanın amacı, akciğer, meme ve kolon kanseri tanısı almış bireylerde finansal toksisite düzeyini belirlemek, bu bireylerin kanser teşhis ve tedavi sürecinde karşılaştıkları finansal yükün sağlık hizmetleri sistemine duydukları güven ile ilişkisini incelemektir. Çalışmanın alt amacı, hasta ve ailesine ilişkin sosyo-demografik özelliklerin finansal toksisite için risk faktörü oluşturma durumunu değerlendirmektir. Çalışma evrenini 10.03.2023-10.06.2023 tarihleri arasında Ankara'da bir vakıf üniversitesi hastanesinde yatarak tedavi gören 18 yaş üstü, en az 3 aydır kemoterapi alan, Türkçe okuyup yazabilen ve çalışmaya katılmayı kabul eden akciğer, meme ve kolon kanseri tanısı almış hastalar oluşturmuştur. Çalışmada örneklem seçilmeyerek ilgili tarihler arasında çalışmaya katılma kriterlerini sağlayan tüm hastalara ulaşılması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında 105 hastadan veri toplanmıştır. Araştırmada üç bölümden oluşan veri toplama aracı kullanılmıştır. Formun ilk bölümünde“Demografik Özellikler Formu”, ikinci bölümünde de Souza vd. (2014) tarafından geliştirilen“Finansal Toksisite Ölçeği (Comprehensive Score for Financial Toxicity (COST))”, üçüncü bölümünde ise Egede ve Ellis (2008) tarafından geliştirilen“Sağlık Hizmetleri Sistemi Çok Boyutlu Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların COST ölçeği finansal toksisite medyan değeri 17, genel ortalamaları 18,81±9,38 olarak bulunmuştur. Katılımcıların düşük skoru, yüksek düzeyde finansal toksisite yaşadıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the level of financial toxicity in individuals diagnosed with lung, breast and colon cancer and to examine the relationship between the financial burden these individuals face during the cancer diagnosis and treatment process and their trust in the health care system. The sub-aim of the study is to evaluate whether the socio-demographic characteristics of the patient and his family constitute a risk factor for financial toxicity. The study population consisted of patients diagnosed with lung, breast and colon cancer who were over the age of 18, received inpatient treatment at a foundation university hospital in Ankara between 10.03.2023 and 10.06.2023, received chemotherapy for at least 3 months, could read and write Turkish and agreed to participate in the study. By not selecting a sample in the study, it was aimed to reach all patients who met the study participation criteria between the relevant dates. Within the scope of the research, data were collected from 105 patients. A data collection tool consisting of three parts was used in the research. In the first part of the form,“Demographic Characteristics Form”, in the second part,“Comprehensive Score for Financial Toxicity (COST)”developed by Souza et al. (2014) and the“Multidimensional Trust in Health-Care Systems Scale”developed by Egede and Ellis (2008) were used in the third part. The participants' COST scale financial toxicity median value was found to be 17, and their overall average was 18.81±9.38. Participants' low score indicates that they are experiencing high levels of financial toxicity.