Köpek parkları tasarım kriterlerinin dünyadaki örnekleri üzerinden araştırılması
An investigation of dog park design criteria based on examples across the world
  1. Tez No: 851315
  2. Yazar: AHMET EMRE DUYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN FİRDEVS YÜCEL CAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Köpek sahiplenme oranı ve parklara olan ihtiyacın artmasıyla birlikte köpek parklarına yönelik bir talep oluşmuş, halihazırda köpek parklarının bulunduğu ülkelerde ise talep artışı yaşanmıştır. Köpek parkları, köpeklerin sosyal ve davranışsal ihtiyaçlarının, evin özel alanlarının ötesinde karşılanmasını sağlayan alanlar olarak köpeklerin, sahipleri ve diğer köpeklerle sağlıklı bir iletişim kurabilmesi için fırsatlar sunar. Bu çalışma, başarılı bir köpek parkı için tasarım kriterlerinin nasıl olması gerektiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda köpek parkları; planlama (erişebilirlik, konum, otopark ve yollar, diğer tesisler) ve tasarım (giriş ve çıkışlar, kapılar, sınırlamalar, yüzey malzemeleri, aktivite alanları, park mobilyaları, bitkilendirme) başlıkları altında incelenmiştir. Çalışma yöntemi olarak İnternet veri tabanındaki görsel, video, makale, web sayfası, dergi ve kitaplar kullanılmış; ardından bu literatür taramasına dayalı olarak önerilen tasarım kriterlerini içeren bir kontrol listesi oluşturulmuştur. Hazırlanan kontrol listesi Amerika Birleşik Devletleri'nde yer alan; çalışma kapsamında örnek olarak belirlenen Hondo, Central ve River Bend Köpek Parklarında hayata geçirilmiş olan tasarım kriterleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, Hondo Köpek Parkı'nın diğer parklara kıyasla en başarılı park tasarımına sahip olduğu; her üç parkta yer alan park mobilyalarında eksiklikler mevcut olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increased rate of dog ownership and the need for parks have been associated with increased demand for dog parks and an increase in the number of dog parks in the countries, where the same already exist. Dog parks serve to meet the social and behavioral needs of dogs beyond the private areas of the home, as well as providing the dogs with the opportunity to establish healthy communication with their owners and other dogs. This study aimed to investigate the criteria for a successful dog park design criterion. Accordingly, dog parks were investigated through certain research topics, including planning (accessibility, location, car parking and roads, other facilities) and design (entrances and exits, gates, boundaries, surface materials, activity areas, park furniture, planting). The study methodology included images, videos, articles, web pages, magazines, and books in the Internet database to create a checklist upon literature review. The checklist was analyzed against Hondo, Central, and River Bend dog parks in the USA. In conclusion, River Bend Park was inadequate in terms of planning compared to other parks and there were deficiencies associated with park furniture in all three parks.