Türkiye'de katılım bankaları ile konvansiyonel bankaların risk yönetimi açısından karşılaştırılması
Comparison of participation banks and conventional banks in terms of risk management in Turkey
  1. Tez No: 851327
  2. Yazar: MEHMET SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SIRMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu doktora tezi, Türkiye'de faaliyette bulunan katılım bankaları ile konvansiyonel bankaları, müşterilerine kullandırdıkları finansmandan dolayı maruz kaldıkları riskleri yönetme bakımından karşılaştırmaktadır. Türkiye'de İslami bankacılık faaliyetleri katılım bankası adı altında yürütülmektedir. Katılım bankalarının çalışma usullerinin konvansiyonel bankalardan farklılaşması, katılım bankalarının risk yönetiminin de farklılaşmasına neden olmaktadır. Katılım bankalarının risklerden korunma araçlarının konvansiyonel bankalara kıyasla kısıtlı olması, katılım bankalarının risk yönetiminin konvansiyonel bankalardan farklılaşmasının bir diğer temel nedenidir. Katılım bankaları ve konvansiyonel bankaların kredilerin takibe dönüşüm oranlarını etkileyen makro değişkenler ve mikro değişkenler her iki banka türünde oldukça farklılaşmaktadırlar. Katılım bankalarının çalışma prensiplerinden olan varlığa dayalı finansman ilkesi; katılım bankalarına doğal bir riskten korunma imkanı sağlayarak risk yönetimini kolaylaştırmaktadır. Bu tezde makro ve mikro değişkenlerin katılım bankaları ile konvansiyonel bankaların risk yönetimini nasıl etkilediği kantil regresyon yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis compares participation banks and conventional banks operating in Turkey in terms of managing the risks they are exposed to due to the financing they provide to their customers. Islamic banking activities in Turkey are carried out under the name of participation bank. The difference in the working procedures of participation banks from conventional banks also causes the risk management of participation banks to differ. The fact that participation banks' risk hedging tools are limited compared to conventional banks is another main reason why the risk management of participation banks differs from conventional banks. Macro variables and micro variables affecting the NPL ratios of participation banks and conventional banks differ considerably in both types of banks. The asset-based financing principle, which is working principle of participation banks, facilitates risk management by providing participation banks with a natural risk protection opportunity. In this thesis, how macro and micro variables affect the risk management of participation banks and conventional banks was determined using the quantile regression method.