Parasal aktarım mekanizmasında kanalların etkinliği üzerine karşılaştırmalı bir analiz: Türkiye örneği (2013-2020)
A comperative analysis on the efficiency of monetary transmission mechanism channels: The case of Turkey (2013-2020)
  1. Tez No: 851335
  2. Yazar: EZGİ DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFE AKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Parasal aktarım mekanizması politika faiz oranında meydana gelen değişimin akabinde sırasıyla yatırımın, üretimin, toplam talebin ve toplam çıktının üzerinde değişime sebep olması olarak açıklanmaktadır. Parasal aktarım mekanizması için Klasik yaklaşım, Keynesyen yaklaşım ve Monetarist yaklaşım olmak üzere üç temel görüş bulunmaktadır. Bu görüşlerin zaman içindeki gelişimi ve gelen eleştiriler doğrultusunda genişlemesi sonucu parasal aktarım kanalları şekillenmiştir. Alanyazında merkez bankalarının uyguladığı para politikaların ekonomi üzerindeki etkilerini gözlemleyebilmek adına faiz oranı kanalı, varlık fiyatları kanalı, kredi kanalı ve beklenti kanalı olmak üzere dört parasal aktarım kanalı bulunmaktadır. Parasal aktarım kanallarının etkinliğini araştıran çalışmalar ise parasal otorite için örneklem oluşturmaya katkı sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı ise parasal aktarım kanalları üzerine modeller kurarak 2013:01 – 2020:12 dönemleri arasında parasal aktarım kanallarının etkinliğini analiz etmektir. Bulgulara göre faiz oranı kanalı yalnızca kısa dönemde etkin çalışmakta, hisse senedi kanalı ve döviz kuru kanalı teori ile uyum göstermemekte, banka kredi kanalı ise hem kısa hem uzun dönemde etkin çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The monetary transmission mechanism is explained as the change in the policy interest rate and the change in investment, production, total demand and total output, respectively. There are 3 basic views for the monetary transmission mechanism: the Classical approach, the Keynesian approach and the Monetarist approach. As a result of the development of these views on history and their expansion in line with the criticisms, monetary transmission channels have been shaped. In order to observe the effects of the monetary policies implemented by central banks on the economy, there are four monetary transmission channels: interest rate channel, asset price channel, credit channel and expectation channel. Studies investigating the effectiveness of monetary transmission channels contribute to sampling for monetary authority. The aim of this study is to analyze the effectiveness of monetary transmission channels between the periods of 2013: 01 – 2020: 12 by establishing models on monetary transmission channels. According to the findings, the interest rate channel works effectively only in the short term, the stock channel and the exchange rate channel do not comply with the theory, and the bank credit channel works effectively in both the short and long term.