Cemâleddîn Mehmed el-Münşî ve dilciliği
Cemâleddîn Mehmed el-Munshi and his linguistics
  1. Tez No: 851336
  2. Yazar: AHMET TURAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YERİNDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Arap dili ve belâgati alanında eser veren Osmanlı âlimlerinden biri de, Akhisarlı Cemâleddîn Mehmed el-Münşî'dir. Kendisi, Nezîlü't-Tenzîl isimli bir tefsir ve Arap diliyle ilgili birçok risâle kaleme almıştır. Bu doktora tezi, Cemâleddîn Mehmed el-Münşî'nin dilciliğini yazmış olduğu tefsirden hareketle incelemektedir. Çalışma giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte çalışmanın kapsamı, amacı, yöntem ve kaynakları, birinci bölümünde Cemâleddîn Mehmed el-Münşî'nin hayatı, ilmi şahsiyeti ve eserleri, ikinci bölümde Münşî'nin sarf İmindeki yeri, üçüncü bölümde onun nahiv imindeki yeri, dördüncü bölüm ise Cemâleddîn Mehmed el-Münşî'nin belâgat ilmindeki yeri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the Ottoman scholars who produced works in the field of Arabic language and rhetoric is Akhisarlı Cemâleddîn Mehmed el-Münşî. He wrote a commentary called Nezîlü't-Tenzîl and many treatises on the Arabic language. This doctoral thesis examines Cemâleddîn Mehmed el-Münşî's linguistics based on the commentary he wrote.The study consists of an introduction and four chapters. In the introduction, the scope, purpose, method and sources of the study, in the first part, the life, scientific personality and works of Cemâleddîn Mehmed el-Münşî, in the second part, Münşî's place in the morphology sign, in the third part, his place in the syntax/grammar sign, in the fourth part, Cemâleddîn Mehmed el-Münşî. The place of in the science of rhetoric has been examined.