Effectiveness of foot core exercises on pain and functional performance in patients with patellofemoral pain syndrome
Patellofemoral ağrı sendromlu hastalarda foot core egzersizlerinin ağrı ve fonksiyonel performans üzerine etkileri
  1. Tez No: 851395
  2. Yazar: ZEYNEP BUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, patellofemoral ağrı sendromlu hastalarda Foot Core egzersizlerinin ağrı ve fonksiyonel performans üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Mart 2023 - Ağustos 2023 arasında bu çalışmaya dahil edilen toplam 30 gönüllü patellofemoral ağrı sendromlu hasta bulunmaktadır. Randomize olarak 2 gruba ayrılan hastalar; Foot Core egzersiz grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=15) olarak belirlendi. Tüm katılımcılara günde 2 defa sırtüstü pozisyonda kuadriseps izometrik egzersizler, 20 dk nöromüsküler elektrik akımı, yumuşak doku tedavisi- patella mobilizasyonu 4 hafta boyunca uygulandı. Tüm gönüllüler, sırasıyla VAS anketi, diz fleksiyon ve extansiyon eklem hareket açıklığı dereceleri, kalça iç ve dış rotasyon eklem hareket açıklığı dereceleri, ayak bileği; dorsifleksiyon, plantarfleksiyon, inversiyon ve eversiyon eklem hareket açıklığı dereceleri gonyometre kullanılarak ölçüldü ve bazı kas kuvvet testleri yapıldı; diz fleksiyon ve extansiyon, kalça iç ve dış rotasyon, ayak bileği dorsifleksiyon, plantarfleksiyon, inversiyon, eversiyon. Ayrıca, fonksiyonel performansı değerlendirmek için zamanla yürü kalk testi, 10 metre yürüme testi ve merdive inip çıkma testi, yaşam kalitesi anketi (SF-36) ve fiziksel aktivite anketi (IPAQ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the effects of Foot Core exercises on pain and functional performance in patients with patellofemoral pain syndrome. A total of 30 patients with patellofemoral pain syndrome including this study between March 2023 - August 2023. The patients who were randomly divided into 2 groups which is the Foot Core Exercise Group (n=15) and Control Group (n=15). All the participants did quadriceps isometric exercises in supine position twice a day, neuromuscular electrical current 20 minutes, soft tissue therapy-patellar mobilization for 4 weeks. All the volunteers were assessed in terms of VAS Questionnaire, the knee flex. and ext. ROM degrees; hip internal and external rot. ROM degrees; ankle dorsiflexion, plantarflexion, inversion and eversion ROM degrees using a goniometer and some strength tests; flexion and extension of the knee, internal and external rotation of the hip, the ankle dorsiflexion, plantarflexion, inversion and eversion, respectively. Moreover, functional performance was evaluated using the timed up and go test, 10 m. walking test, stair up and down test, Short Form Health Survey Questionnaire (SF-36), The International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) before and after intervention.