A study on rainwater collection in built environment
Yapılı çevrede yağmur suyu toplamak üzerine bir çalışma
- Tez No: 851406
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İklim değişikliği ve artan küresel nüfus karşısında, suyun azalan mevcudiyeti, etkili su yönetiminin aciliyetini vurgulamaktadır. Yapılı çevrede betonlaşmanın etkisiyle yağmur suyunun yer altına ulaşamadığı kentsel alanlardaki olumsuz sonuçlarla birlikte, suyun elde edilmesi, korunması ve kullanılmasına yönelik çalışmalar giderek daha hayati hale gelmiştir. Bu çalışma kapsamında öncelikle çatı tiplerinin kentsel ölçekte sınıflandırılması, ardından bina ölçeğinde farklı çatı tipleri için toplanabilecek potansiyel yağmur suyu miktarının nasıl artırılabileceğine dair kapsamlı bir araştırma amaçlanmıştır. Şehir ölçeğinde yapılan analizler sonrasında, herhangi bir binanın, çatı yüzeyinden yağmur toplama kapasitesinin iyileştirilebilmesi için farklı çatı tipleri ve yükseklikleri önerilerek bir karar destek mekanizması geliştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında yağmur suyunun toplanılmasına odaklanılmakla birlikte, geliştirilen metodun etkili yüzey alanının saptanmasına yönelik farklı problemlerin çözümünde de kullanılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
In the face of climate change and a growing global population, the decreasing availability of water highlights the urgency of effective water management. With the negative consequences in urban areas where rainwater cannot reach the ground due to the effect of concretion in the built environment, efforts to obtain, protect, and use water have become increasingly vital. Within the scope of this study, it is aimed first to classify roof types in the built environment and then conduct comprehensive research on how to increase the potential amount of rainwater that can be collected from different roof types at the building scale. After urban-scale analysis, a decision support mechanism was developed by recommending different roof types and heights to improve the rain collection capacity of any building from its roof surface. Although this study focuses on collecting rainwater, it is also possible to use the developed method in solving different problems related to determining the effective surface area.