COVİD-19 küresel salgın döneminde LGS hazırlık sürecinde görevli olan okul idarecileri ve ilköğretim matematik öğretmenlerinin uzaktan eğitimle ilgili görüşleri
During the global COVID-19 pandemic, viewpoints of the school administrators and middle school mathematics teachers who are in duty of high school transition exams (LGS) preparation process regarding distance education
- Tez No: 851417
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Covid-19 Küresel Salgını süresince her sektör aşina olmadıkları farklı zorluklara karşı mücadele ederken kendi alanlarında teknolojik yenilikler oluşturmuştur. Bu süreçten en çok etkilenen alanlardan biri olan eğitim alanı da her kademede farklı zamanlarda ve sadece uzaktan eğitim, hibrit eğitim gibi farklı boyutlarda çevrimiçi uzaktan eğitime geçmiştir. Dünya çapında eğitim-öğretim alanında çok büyük bir kitlenin hızla adapte olması gereken bu süreçte okul idarecilerinin ve öğretmenlerin özellikle sınav grubu öğrencilerine karşı sorumlulukları artarak farklı tecrübeler edinmeleri söz konusu olmuştur. Edinilen tecrübelerin geleceğe ışık tutabileceği düşünüldüğü için yapılan bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 8. sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Giriş Sınavı (LGS) sürecinde çevrimiçi uzaktan ve hibrit eğitim veren ilköğretim matematik öğretmenleri ile bu öğretmenlerin çalıştığı okul idarecilerinin tecrübelerini, görüşlerini, düşüncelerini araştırmak ve analiz etmektir. Nitel bir çalışma olan araştırmada, durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırmada çalışma grubunu devlete bağlı ortaokul veya imam hatip ortaokullarında çalışan ve 2020-2021 eğitim öğretim yılı içerisinde 8. Sınıf öğrencilerinden sorumlu olan öğretmenler (11 ilköğretim matematik öğretmeni ve 11 okul idarecisi) oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak ise araştırmacının hazırladığı ve uzman görüşü alındıktan sonra pilot uygulaması yapılan“yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Görüşmeler sırasında ses kaydı alınarak toplanan verilerin analizini yapmak için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın analizi sonucunda eğitimciler zamanla uzaktan eğitim sistemine ayak uydurmuşlarsa da gerek teknolojik aksaklıklardan gerekse LGS hazırlık derslerine çevrimiçi katılan öğrencilerin sıklıkla devamsızlık eğiliminde bulunmalarından dolayı bu süreçte öğrencilerin motivasyonunda ve başarılarında düşüş gözlenmiştir. Tamamen yüz yüze eğitimin mümkün olmadığı süreçte uzaktan eğitimin dışında alternatif olabilecek hibrit eğitimin öğrencilerin başarı düzeyinde, motivasyonunda ve sosyalleşmelerinde daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Covid-19 pandemi süreci uzaktan eğitimi artık hayatımızın bir parçası haline getirmiş ve teknolojinin eğitim alanında kullanımının ne denli önemli olduğunu da kanıtlamıştır. Sonuç olarak uzaktan eğitimin bize sağladığı avantajlardan maksimum düzeyde faydalanabilmek için teknolojik materyal altyapısının iyileştirilmesi, modüler ve ödevlendirmeye dayalı eğitim sürecinin yapılandırılması, öğrencilerin derslere devamlılığının sağlanması öğretmen ve idareciler tarafından önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the global Covid-19 pandemic, each sector has created technological innovations in their own fields while fighting different challenges that they are not familiar with. In the field of education, which is one of the most affected area by this process, online distance education has started in different dimensions like remote, hybrit also times at all levels. In this process, in which a large number of people in the field of education and training around the world need to adapt quickly, school administrations and teachers have gained different experiences by increasing their responsibilities, especially towards exam group students. The objective of this study, conducted with conducted with the belief that the experiences gained can shed light on the future, is to investigate and analyze the experiences, opinions and thoughts of elementary school mathematics teachers who teach via distance learning and hybrid education for 8th grade students during the 2020-2021 academic year in Turkey in the context of High School Entrance Exam (LGS) process, as well as the school administrators working with these teachers. In the research, which is a qualitative study, a case study model was used. The study group in the research consists of teachers (11 primary school mathematics teachers and 11 school administrators) who work in state secondary or imam hatip secondary schools and are responsible for 8th grade students in the 2020-2021 academic year. As a data collection tool, the“semi-structured interview form”prepared by the researcher and piloted after obtaining expert opinion was used. Content analysis method was used to analyze the data collected by audio recording during the interviews. As a result of the research, while educators have kept up with this new system over time, their motivation and achievements have decreased due to technological disruptions and the fact that students who attend LGS preparatory online courses tend to be absent frequently. In the process when a completely face-to-face education is not possible, it has been concluded that hybrid education, which can be an alternative to distance education, is more effective in the level of success, motivation and socialization of students. The process of the Covid-19 pandemic has made distance education now part of our lives and has shown how important the use of technology in the field of education is. As a result, it was suggested by teachers and administrators to improve the technological material infrastructure, to structure the modular and assignment-based education process, and ensure the continuity of students in classes to benefit from the advantages of distance education at the maximum level.