Enhancing financial document processing: A synergetic approach with RPA and generative AI
Finansal belge işlemenin geliştirilmesi: RPA ve üretken yapay zeka ile sinerjik bir yaklaşım
- Tez No: 851450
- Danışmanlar: assist. Prof. Dr. SELİN NACAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezin amacı, alışılmadık bir strateji sunarak finansal belge işlemenin doğruluğunu, hızını ve verimliliğini artırmaktır. Bu çalışma, sofistike Üretken Yapay Zekayı (AI) Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) ile entegre ederek geleneksel belge işleme tekniklerinin eksikliklerini gidermektedir. Amaç, yoğun emek gerektiren ve hataya açık işlemleri otomatikleştirmek ve böylece finansal kayıtların işlenmesi için daha akıcı, güvenilir ve etkili bir sistemle değiştirmektir. Önerilen yöntemin temel katkısı, en üst düzey RPA aracı olan UiPath ile gelişmiş üretken yapay zeka yeteneklerinin entegrasyonudur.Bu iki teknoloji birleştirilerek, geleneksel manuel işlemenin kısıtlamalarının ötesine geçen yeni bir yaklaşım sağlanmıştır. Araştırmalar, önerilen yöntemin yalnızca verimlilik açısından insan performansından daha iyi performans göstermekle kalmadığını, aynı zamanda daha yüksek doğruluk ve daha hızlı işlem sürelerini de garanti ettiğini göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçlarının gelecekte finansal belge yönetimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olması beklenmektedir. Önerilen yöntemin kanıtlanmış etkinliği, özellikle finansal Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemleri de dahil olmak üzere profesyonel bağlamlarda çok çeşitli otomasyon fırsatlarının önünü açmaktadır. Bu çalışma, finansal belge işleme alanına bir katkı sağlamanın yanı sıra, RPA ve üretken yapay zekanın diğer alanlardaki kullanımına örnek oluşturarak araştırma ve yaratıcılık için yeni olanakları teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to improve the accuracy, speed, and efficiency of financial document processing by introducing an unconventional strategy. This work addresses the shortcomings of conventional document handling techniques by integrating sophisticated Generative Artificial Intelligence (AI) with Robotic Process Automation (RPA). The goal is to automate, therefore replace labor-intensive and error-prone operations with a more streamlined, reliable, and effective system for handling financial records. The fundamental contribution of the proposed method is the integration of the advanced generative AI capabilities a cutting-edge, with UiPath, a top RPA tool. By combining these two technologies we provide a novel approach that goes beyond the constraints of conventional manual processing. Research shows that the proposed method not only outperforms human performance in terms of efficiency but also guarantees higher accuracy and faster processing times. It is expected that the results of this study will have a significant impact on financial document management going forward. The proven effectiveness of the proposed method opens up a wide range of automation opportunities, especially in professional contexts including financial Enterprise Resource Planning (ERP) systems. In addition to contributing to the field of financial document processing, this work stimulates new possibilities for research and creativity by setting an example for the use of RPA and generative AI in other fields.