Fen eğitiminde laboratuvar desteği olarak kare kod uygulamalarının kullanımı
The use of QR code applications as laboratory support in science education
- Tez No: 851449
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Fen bilgisi eğitiminde laboratuvarların yeterli düzeyde kullanılmadığı bilgisi alanda yapılan çalışmalar ile desteklenmektedir. Tüm fen bilimciler laboratuvarın önemini vurgulamasına rağmen, materyal ve fiziksel ortam yetersizliği ile bu beklenti yeterince karşılanamamaktadır. Buna bağlı olarak fen eğitimi alanında yetişen öğrenciler eksik deney becerileri ile mezun olmaktadır. Bu çalışmanın amacı; fen eğitimi alan öğrencilerin kare kod desteği ile deney becerilerinin gelişimine katkıda bulunmak ve uygulamanın hangi aşamalar için uygun olabileceğini ifade etmektir. Çalışmanın örneklemini Kafkas Üniversitesi Dede Korkut Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı 3. Sınıfında okumakta olan 12 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrencilerden 6 tanesi geleneksel yöntemle deney yaparken diğer 6 tanesi de kare kod desteği ile deney yapmaktadır. Her iki grubun öğretim elemanı desteği mevcuttur. Araştırmadan elde edilen verilerin toplanması için deney beceri göstergeleri çizelgesi hazırlanmış ve yapılan video incelemeleri sonucu deney becerilerindeki başarı oranları tespit edilmiştir. Diğer yandan hazırlanan başarı testleri ile deney sonunda her iki grubun deneye ilişkin başarılarının ölçülmesi sağlanmıştır. Nitel ve nicel olarak sürdürülen bu çalışmanın nicel verileri SPSS 18 paket programında, nitel verileri ise yüzde ve frekans tabloları halinde değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Yapılan incelemeler sonucunda deney becerilerine kare kod uygulamalarının önemli oranda katkı sağladığı ve deneylerin değişmesi ile bu oranların da değişim gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca başarı testlerinde kare kod uygulamalarının başarı artışı sağlamadığı ve deneyi geleneksel yöntemle yapan grup lehine bir başarının olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The knowledge that laboratories are not used sufficiently in science education is supported by the studies conducted in the field. Although all scientists emphasise the importance of the laboratory, this expectation cannot be met sufficiently due to the lack of material and physical environment. Accordingly, students who are trained in the field of science education graduate with incomplete experimental skills. The aim of this study is to contribute to the development of experimental skills of science education students with QR code support and to express for which stages the application may be appropriate. The sample of the study consisted of 12 students studying in the 3rd grade of Kafkas University Dede Korkut Faculty of Education, Department of Mathematics and Science Education, Department of Science Education. While 6 of these students conduct experiments with the traditional method, the other 6 conduct experiments with QR code support. Both groups have instructor support. In order to collect the data obtained from the research, an experiment skill indicators chart was prepared and the success rates in experiment skills were determined as a result of the video analyses. On the other hand, achievement tests were prepared to measure the achievements of both groups at the end of the experiment. The quantitative data of this qualitative and quantitative study were analysed using SPSS 18 package programme and the qualitative data were analysed using percentage and frequency tables. As a result of the analyses, it was determined that QR code applications contributed significantly to the experimental skills and these rates changed with the change of experiments. In addition, it was concluded that square code applications did not increase success in achievement tests and there was a success in favour of the group that performed the experiment with the traditional method.