Üniversite öğrencilerinin aile iklimi algıları ile manevi iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the family climate perceptions and spiritual well-being of university students
  1. Tez No: 851454
  2. Yazar: ASLI GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nin çeşitli bölümlerinde eğitim gören üniversite öğrencilerinin aile iklimleri ile manevi iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseni kullanılarak yapılan bu çalışmaya 243 kadın, 159 erkek olmak üzere toplam 402 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu, İyi Oluşun Maneviyat İndeksi Ölçeği ve Aile İklimi Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerle ilgili olarak hangi analiz yöntemlerinin kullanılacağına ilişkin yapılan normallik analizinde parametrik testlerin kullanılacağı belirlenmiştir. Yapılan veri analizi doğrultusunda üniversite öğrencilerinin manevi iyi oluş düzeyleri ile aile iklimleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Manevi iyi oluş ile üniversite öğrencilerinin kişisel özellikleri arasındaki farklılık düzeyleri incelendiğinde üniversite öğrencilerinin cinsiyeti, kardeş sayısı, medeni durumu, anne ve baba hayatta olma durumu, baba ebeveyn tutumu ve anne eğitim düzeyi ile manevi iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Ancak üniversite öğrencilerinin yaşları, sosyoekonomik düzeyleri, anne ebeveyn tutumu ve baba eğitim düzeyi ile manevi iyi oluş düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Aile iklimi ile üniversite öğrencilerinin kişisel özellikleri arasındaki farklılık düzeyleri incelendiğinde baba hayatta olma durumu ve anne eğitim düzeyi ile aile iklimi arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Ancak cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, anne hayatta olma durumu, anne ve baba ebeveyn tutumu ve baba eğitim düzeyi ile aile iklimi arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine relationship between family climate and the level of spiritual well-being of students studying at various departments of Istanbul Sabahattin Zaim University in the 2021-2022 academic year. 402 university students, including 243 women and 159 men, participated in this study, and datas were collected by using relational screening pattern, one of the quantitative research methods.“Personal Information Form, Spirituality Index Scale of Well-Being and Family Climate Scale”. It has been determined that parametric tests will be used in the normality analysis of which analysis methods will be used in relation to the data obtained from the scales. According to the datas that collected , it was determined that there is a significant positive connection between the spiritual well-being levels of university students and their family climates. The levels of difference between spiritual well-being and personal characteristics of university students were examined and it was found that there was no significant difference between the gender, number of siblings, marital status, mother -father survival status, father and parent attitude and mother education level and spiritual well-being levels of university students. Although there is a significant positive effects on the ages, socioeconomic levels, maternal parental attitude and paternal educational level of university students and their spiritual well-being levels. When the levels of differences between the family climate and the personal characteristics of university students were examined, it was found that there was no significant difference between the father's survival status and the mother's education level and the family climate. However, it has been determined that there is a significant difference between gender, age, number of siblings, marital status, mother's survival status, mother and father's parental attitude and father's educational level and family climate..